Od pierwszych promieni wiosennego słońca, aż do ostatnich podrygów jesieni to taras staje się centrum życia rodzinnego. Tam znacznie lepiej smakują kawa i niedzielne obiady, a leniuchowanie ma bardziej odprężający przebieg. Żeby jednak przyjemności stało się zadość, oprócz wyjątkowego widoku, warto zadbać o solidne podłoże. Takie, by wakacyjne burze i zmienne temperatury nie popsuły odpoczynku oraz nie zniweczyły starannie zaplanowanego wystroju. Jaki materiał okaże się najlepszy? Betonowe płyty tarasowe!
Beton, czyli materiał idealny!
Beton dla wielu ludzi jest materiałem kojarzonym z nudą, surowością i epoką PRL-u. Kilkanaście lat temu rzeczywiście można mu było przypisać szereg negatywnych cech, ale wszystko to wiązało się z dostępnością rozwiązań kiepskiej jakości i w ograniczonej palecie barw. Dziś ten materiał jest wytrzymały (bez uszczerbku przetrwa wiele zim i dni pełnych słońca), a do tego przybiera rozmaite oblicza – od modnych kostek, po płyty tarasowe w dużym formacie, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
Betonowe płyty na taras pod względem użyteczności nie mają konkurencji. Deski prawdziwego drewna są podatne na niszczenie i bez systematycznej impregnacji nie sprostają próbie czasu – ich powierzchnię należy cyklicznie pokrywać środkami grzybobójczymi i bakteriobójczymi, co nie tyle pochłania mnóstwo czasu, ile stanowi dodatkowe koszty. Płytki (zarówno ceramiczne, jak i gresowe) są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a naturalne materiały, takie jak kamień są to rozwiązania droższe. Beton w tej rywalizacji nie ma więc sobie równych. To stosunkowo niedrogie, łatwe w utrzymaniu, atrakcyjne i trwałe rozwiązanie.
Wymiary płyty tarasowej
Cechą szczególną każdej płyty tarasowej jest jej grubość. Ten parametr jest kluczowym czynnikiem różnicującym poszczególne rozwiązania i wynosi on od 3 do nawet 8 cm. W zakresie wymiarów także panuje pluralizm. Najpopularniejsze produkty dostępne są w wielkościach 60 × 60 cm, 40 × 80 cm (Romantica, Gardeno, płyty z serii Maestro). Dostępne są też większe formaty np. 120 × 100 cm, 90 × 90 cm, 90 × 60 cm, 90 × 45 cm, czy podłużnych formach 120 × 30 cm, 90 × 30 cm, czego przykładem są produkty Deska Ogrodowa od Bruk-Bet, która swoim wyglądem nawiązuje do prawdziwych surowców występujących w przyrodzie. Rozwiązania można kupić w wariantach pojedynczych lub w zestawach płyt, zazwyczaj do układania modułowego jak np. Kamień Ciosany czy Finezja, w skład których wchodzą różne dopasowane do siebie alternatywy.
Jakie wymiary płyty tarasowej będą najlepsze? Płaska nawierzchnia tarasu stwarza ogromny potencjał, jeśli chodzi o wykorzystanie płyt betonowych. Zestawienie takich samych rozmiarów, szczególnie tych większych od standardowych, pozwoli zbudować poczucie przestronności i podniesie rangę przestrzeni. Taka nawierzchnia wprowadzi ład i podkreśli zalety nowoczesnej zabudowy. Połączenie wielu formatów to z kolei sposób na zdynamizowanie aranżacji. Zabieg tego typu uatrakcyjni posesję i wyróżni budynek – zwłaszcza klasyczny czy minimalistyczny.
Kolorowe zróżnicowanie
Różne wymiary płyt tarasowych to łatwy sposób na stworzenie w pełni zindywidualizowanych przestrzeni – dopasowanych całkowicie do stylu architektury i krajobrazu dookoła. Jednak oprócz rozmiarowej różnorodności współczesny beton to też kolory! Neutralny barwny akcent szarości nadal wiedzie prym wśród trendów i w zależności od intensywności pasuje do większości aranżacji.
Czarny granit z serii płyt Maestro stanie się punktem kontrastu dla jaśniejszych wykończeń elewacji, a jego subtelniejsza odmiana – granit szary – będzie dobrym tłem dla naturalnych detali z drewna. Jednak bez względu na uniwersalność wybieranych kolorów, warto trzymać się zasady mówiącej o prawidłowym dobieraniu ilości oraz temperatury tonacji i ograniczyć twórcze fantazje do zestawiania maksymalnie trzech odcieni w jednakowej temperaturze barw. Takie zróżnicowanie to doskonałe narzędzie do wyróżnienia poszczególnych stref, wyznaczania granic czy dekoracji.
Wiele betonowych płyt z powodzeniem imituje też wzorce pochodzące wprost z przyrody. Przykładami tego są Deska Ogrodowa Bruk-Bet, Kamień Ciosany, Kwarcyt czy Trawertyn. Te naturalne pochodne, dzięki specjalnemu wykończeniu i technologii Wet Cast, spotęgują wrażenie autentyczności, a także harmonijnie wtopią się w tło zieleńca – zwłaszcza tego, w którym wyraźnie czuć wpływy tradycji. Naturalnie tak wyglądające tarasy ogrodowe zbudują również poczucie przytulności i ocieplą chłodny wizerunek.
Optycznym doświadczeniom sprzyjają także nawierzchnie Color-Mix® o pasmowo przenikających się strukturach, warianty Metalic Color, które w zależności od natężenia i kąta padania światła zapewniają mieniącą się poświatę, polerowane propozycje Poleryt® czy poddane szlifowaniu i ukazujące efektowne struktury nawierzchnie Teratec, Microtec, Uni Split® albo Rustical. Każda z nich da inny efekt wizualny, dlatego dobrze dobrać je do charakteru budynku, elewacji i otoczenia domu.
Betonowe płyty tarasowe to rozwiązania dostępne pod wieloma postaciami, w pełnej gamie kolorów i formatów. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać produkt, by całość stała się klamrą kompozycyjną posesji! Kluczem rozszyfrowania tej stylistycznej zagadki są kolory elewacji i charakter ogrodu.