Stosowanie elementów betonowych w ogrodzie staje się coraz bardziej popularne, a sam materiał stanowi ostatni krzyk mody wśród dekoratorów i projektantów miejsc zielonych, które okalają nasze domy. Ogrody utrzymane w nowoczesnym stylu często korzystają z dużych, masywnych betonowych aranżacji, które zastępują drewniane donice, a nawet ogrodowe meble. Co sprawia, że architektura betonowa w ogrodzie coraz częściej staje się materiałem pierwszego wyboru? Czy nie jest to chwilowa moda, która zaraz przeminie? Czy aby na pewno powinniśmy podążać za tym trendem? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Beton w ogrodzie – materiał urzekający surowym minimalizmem
Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy z reguły uwagę, jest wygląd. Niezależnie, czy mówimy o wystroju wnętrz, dekoracji ogrodu czy ubraniu nowopoznanej osoby – pierwsze wrażenie oparte na odczuciach czysto wizualnych często determinuje z góry nasz stosunek do danej rzeczy lub osoby. Beton może wydawać się materiałem nudnym – szare, masywne bryły teoretycznie są nieatrakcyjne. Jednak surowa prostota potrafi hipnotyzować, zwłaszcza w zestawieniu z bujną roślinnością ogrodu. Dodatkowo elementy betonowe w ogrodzie niekoniecznie muszą być szare, ponieważ donice betonowe czy inne elementy małej architektury mogą również występować w innych kolorach. Minimalistyczny design podkreśla żywą zieleń ogrodu i niezwykłe barwy kwitnących drzew i kwiatów. Należy jednak pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje – zbyt dużo betonu artystycznego w małym ogrodzie może wywołać reakcję odwrotną od zamierzonej – zamiast uatrakcyjnić przestrzeń, zdominuje ją i da efekt przesytu.
Beton w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Jego forma, design i kolorystyka mogą być różnorodne i dopasowane do klasycznych lub bardziej nowoczesnych aranżacji przestrzeni wokół budynków. Do najbardziej popularnych zastosowań należą donice wykonane z betonu, meble betonowe albo inne elementy architektury ogrodowej. Betonowe donice o różnych kształtach mogą stanowić idealny sposób na podkreślenie piękna roślin. Sprawdzą się również na tarasie lub balkonie – najlepiej w towarzystwie mebli z betonu – ławek i siedzisk. Ostatnio często można zauważyć w ogrodach elementy małej architektury, które pełnią tylko funkcję estetyczną. Mowa tutaj np.: o kulach betonowych, które świetnie urozmaicą teren wokół podjazdu do domu lub tarasu. Natomiast wykorzystane w przestrzeni miejskiej będą stanowić oddzielenie stref parkingowych oraz urozmaicać tereny zielone na skwerach i w parkach.
Betonowe meble w ogrodzie – masa nie do zdarcia
Poza walorami czysto estetycznymi beton w ogrodzie ma również funkcje praktyczne. Cechuje go wyjątkowa wytrzymałość – jest wodoodporny i niewrażliwy na czynniki atmosferyczne (nie popęka od mrozu i nie wyblaknie od słońca). Beton w ogrodzie to materiał o wiele mniej chłonny niż równie popularne piaskowiec czy wapień, nie wspominając o drewnie, które jest najmniej wytrzymałe i często trzeba je poddawać zabiegom konserwacyjnym. Meble betonowe w ogrodzie dodatkowo możemy zaimpregnować, aby mieć pewność, że będą nam służyły przed długie lata. Zważywszy na dużą masę omawianego materiału, nie musimy się martwić o stabilność wykonanych z niego konstrukcji – donic betonowych nie przewróci nawet najsilniejszy wiatr. Co więcej, nasz betonowy ogród z łatwością utrzymamy w czystości – do zmycia kurzu i brudu wystarczy zwykła woda, najlepiej płynąca pod ciśnieniem np. z ogrodowego węża.
Dekorowanie ogrodu elementami betonowymi, zarówno pełniącymi funkcję czysto estetyczną, jak i użytkową, jest rozwiązaniem nie tylko modnym, ale również praktycznym. Ciekawe kształty, odporność na czynniki atmosferyczne, surowa prostota i stosunkowo niska cena to największe zalety, płynące z wyboru elementów betonowych do ogrodu. W tym przypadku naprawdę warto podążać za najnowszymi trendami – ze względu na swe atuty beton ogrodowy jeszcze długo nie wyjdzie z mody i będzie designerskim elementem naszego otoczenia.