Kostka brukowa uchodzi za materiał estetyczny, trwały i odporny. Z powodzeniem może wyznaczać główne trakty komunikacyjne i przydomowe kręte ścieżki. Nie są jej straszne mrozy, wilgoć, grzyby i pleśnie. Tak jest w teorii. Nie wszystkim rozwiązaniom można jednak przypisać takie cechy. Stan brukowanych nawierzchni, ich wytrzymałość i wygląd zależą od jakości wybieranych produktów – a ta bezpośrednio przekłada się na ceny. Co jeszcze wpływa na koszty i jaka jest średnia cena kostki brukowej w ostatnich latach?
Co wpływa na ceny kostki brukowej?
Cena kostki brukowej jest uzależniona od wielu czynników, które mają wpływ na wytrzymałość nawierzchni i jej stan, nawet po wielu latach eksploatacji. Jednym z nich jest grubość, która rzutuje na przeznaczenie bruku. Niektóre kostki, np. tfe o grubości 4 czy 6 cm, będą nadawać się do wyznaczania traktów pieszych, takich jak ścieżki w ogrodzie czy taras, a inne – znacznie grubsze i tym samym odporniejsze – sprawdzą się jako nawierzchnia podjazdów czy parkingów. Zaliczane są do nich kostki brukowe 8, 12 cm. Każda z tych alternatywy będzie wyróżniać się inną ceną.
Cena kostki brukowej uzależniona jest również od walorów estetycznych (kształt, kolor, format), a także rozmaitych parametrów technicznych, jakimi wyróżniają się poszczególne rozwiązania. W praktyce – innowacyjne, wzmocnione specjalnymi powłokami ochronnymi produkty będą droższe, ale tu trafnym okazuje się stwierdzenie, że cena idzie w parze z jakością. Zastosowanie ochrony takiej jak m.in. Perlon® Lamino® spowoduje, że bruk będzie znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne i mechaniczne, a także nie sprawi kłopotów z utrzymaniem czystości. Specjalne środki polimerowe, którymi pokrywana jest powierzchnia kostki brukowej Bruk-Bet, zahamują rozwój pleśni i grzybów, a także uniemożliwią przenikanie trwałych zabrudzeń w głąb. System ten dodatkowo intensyfikuje kolory oraz zwiększa odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie wymagając przy tym impregnacji. W efekcie wszelkiego rodzaju utwardzane trakty będą prezentowały się perfekcyjnie przez dłuższy czas.
Cena a rodzaje kostki brukowej
Najważniejszym kryterium wpływającym na ceny kostki brukowej jest jej rodzaj. Do najtańszych propozycji należą warianty przemysłowe, ale te stosowane są głównie w przemyśle drogowym. Znacznie droższe od nich są kostki szlachetne, które poza swoją praktyczną odsłoną, pełnią funkcje dekoracyjne. Producenci stosują w nich specjalne barwniki, które podnoszą ich walory wizualne, a także oferują rozmaite możliwości wykończenia powierzchni (np. kostki płukane czy łupane). Najwyższe ceny wyróżniają jednak kostki z kamienia naturalnego lub polnego. Tego typu asortyment może okazać się nawet kilkukrotnie droższy od standardowych alternatyw.
Kostka brukowa – cena za m2:
• Betonowa kostka brukowa Standard: 20 – 50 zł
• Betonowa kostka brukowa Prestige: 50 – 100 zł
• Kamienna kostka brukowa: 100 – 600 zł
• Kostka brukowa z kamienia polnego: 200 – 500 zł
Koszt układania kostki brukowej
Sama cena kostki brukowej to jedynie składowa całej inwestycji, jaką jest utwardzenie nawierzchni wokół domu. Stanowi 30% całości! Warto więc pamiętać, że do szacunkowych wydatków należy też doliczyć te związane z układaniem – są one lwią częścią przedsięwzięcia i mogą różnić się w zależności od konkretnego rejonu Polski. Kwota ta może też wzrosnąć ze względu na konieczność przeprowadzenia prac związanych z przygotowaniem gruntu i jego stabilizacją, a także z uwagi na format kostki lub zastosowanie skomplikowanych wzorów, które wymagają większych nakładów pracy.
Szacunkowe uśrednione ceny obejmujące samą robociznę, czyli układanie kostki brukowej wahają się pomiędzy 60 a 100 zł/m2.
Ceny kostki brukowej a jakość
Z uwagi na to, że koszt zakupu kostki brukowej to jedynie 30% inwestycji, nie warto brać ceny bruku jako głównego czynnika decyzyjnego. Najtańsze produkty nie dość, że nie zapewnią należytej satysfakcji, to też mogą okazać się zarzewiem problemów w przyszłości; będą uciążliwe w pielęgnacji, a ich stan z roku na rok może ulegać drastycznemu pogorszeniu. Biorąc pod uwagę koszty całościowe, lepszym wyjściem jest wybór innowacyjnej kostki brukowej lub płyt tarasowych z grupy Prestige i Top Prestige. W porównaniu ze standardowymi propozycjami mają zdecydowanie więcej zalet, a przy tym nie wymagają znacznie wyższych nakładów finansowych.
Dla jeszcze lepszego zobrazowania niewielkich różnic w wydatkach warto zwrócić uwagę na kalkulację wykonania podjazdu o powierzchni ok. 70-80 m2, przy użyciu dwóch rodzajów materiału: kostki brukowej standardowej i uszlachetnionej płyty brukowej Novator z linii Top Presige.
Inwestycja przy użyciu kostki brukowej NOVATOR:
- koszt materiałów – 4 900 zł
- koszt robocizny – 7 000 zł
Inwestycja przy użyciu standardowej kostki brukowej:
- koszt materiałów – 2 800 zł
- koszt robocizny – 7 000 zł
Jaki z tego wniosek? Wydając jedynie 20% więcej, zyskamy nawierzchnię o znacznie lepszych parametrach jakościowych i estetycznych, z dodatkową ochroną powierzchniową, która gwarantuje spokój na lata. Co, gdy dla niektórych różnica 20% jest zbyt duża? Nie warto wtedy sięgać po to, co tańsze. Lepiej jeszcze raz przeanalizować projekt, zmniejszając rozmiar zabudowy. Niekiedy takie wyjście okaże się bardziej opłacane od zakupu produktów o niskiej jakości – ta w przypadku bruku oznacza tylko jedno: problemy.