Kostka brukowa stanowi wytrzymały materiał, odporny na bardzo intensywną eksploatację. Nie znaczy to jednak wcale, że kiedy raz ją położymy, możemy o niej zapomnieć. Nawierzchnie wyłożone kostką brukową są narażone na wpływ szkodliwych czynników – zmienne warunki pogodowe, intensywne użytkowanie, a także zaplamienia oraz działanie mikroorganizmów typu glony, mchy i chwasty. Wymaga ona właściwej pielęgnacji. Wśród najistotniejszych zabiegów wymienimy między innymi jej czyszczenie oraz impregnację, a także usuwanie mchów z kostki brukowej. Dowiedz się, jak odpowiednio podejść do tych czynności.
Czyszczenie kostki brukowej i bieżąca konserwacja
Renowację powierzchni brukowej trzeba zacząć od wyczyszczenia kostki. Jak się za to zabrać? Najlepiej usuwać zabrudzenia na bieżąco – od razu wtedy, kiedy powstają. Konserwacja nawierzchni z kostek i płyt brukowych polega na regularnym oczyszczaniu nawierzchni poprzez zamiatanie, okresowe zmywanie wodą, usuwanie zabrudzeń i zanieczyszczeń. Do okresowej konserwacji nawierzchni zaleca się stosowanie środka myjącego Bruk-Bet Renovator OPAL – preparat do utrzymania czystości kostki brukowej i płyt tarasowych.
Gruntowne mycie nawierzchni przy użyciu myjki wysokociśnieniowej zaleca się wykonywać 1 raz w roku po okresie zimowym. Podczas użytkowania nawierzchni może dochodzić do częściowego wypłukiwania i wynoszenia piasku lub granofugi ze spoin między kostkami. Zaleca się okresową 1 raz w roku kontrolę stanu spoin fugowych i w razie konieczności uzupełnienie ich piaskiem płukanym 0/2 mm lub granofugą 0,25/2 mm. Każdorazowo po przeprowadzeniu mycia nawierzchni przy użyciu myjki wysokociśnieniowej należy uzupełnić materiał fugowy w spoinach.
Impregnacja kostki brukowej i innych powierzchni brukowych
W celu zapewnienia długotrwałej ochrony i zachowania walorów estetycznych, zalecane jest wykonywanie okresowej impregnacji nawierzchni z betonowych kostek brukowych i płyt tarasowych. Impregnację należy wykonywać na suchej, pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń oraz wykwitów wapiennych nawierzchni, poprzez aplikację środka impregnującego zgodnie z instrukcją stosowania preparatu. Zabieg impregnacji należy powtarzać co 2-4 lata w zależności od zastosowanego środka.
Kostki i płyty brukowe zabezpieczone na etapie produkcji powłoką ochronną Perlon® Lamino® nie wymagają dodatkowej impregnacji w początkowym okresie użytkowania nawierzchni 2-5 lat w zależności od stopnia ochrony Lamino®. Renowację nawierzchni z powłoką Perlon® Lamino® zaleca się przeprowadzić przy użyciu wysokojakościowego impregnatu Renovator LAMINO firmy Bruk-Bet. Zabieg impregnacji Renovatorem LAMINO zaleca się powtarzać co 4 lata.
Impregnat Renovator LAMINO szczególnie polecany jest do renowacji starych nawierzchni z kostek brukowych i płyt tarasowych, zapewniając ożywienie kolorystyczne i delikatny połysk powierzchni oraz zabezpiecza przed wpływem czynników atmosferycznych i użytkowych. Zabezpiecza kostki przed szybkim blaknięciem kolorów.
Do impregnacji wszelkiego rodzaju kostek i płyt brukowych możemy także zastosować impregnat wodorozcieńczalny Renovator IMPREX. Impregnat intensyfikuje kolor, wzmacnia powierzchnię, nie tworząc dodatkowej powłoki. Zabezpiecza przed wchłanianiem trudnych do czyszczenia zabrudzeń i ułatwia utrzymanie czystości poprzez łatwiejsze zmywanie.
Zabieg impregnacji Renovatorem IMPREX zaleca się powtarzać co 2 lata.
Renovator NATURAL to impregnat przeznaczony do zabezpieczania płyt tarasowych i ogrodowych Realit® oraz kamieni ściennych z keramzytobetonu i gipsu. Impregnat wykazuje bardzo dobrą zdolność penetracji i zapewnia wysokowydajną impregnację ochronną płyt i kamieni przed wodą oraz innymi zabrudzeniami użytkowymi, ułatwia czyszczenie nawierzchni, ogranicza porastanie i korozję biologiczną. Jest matowy, niewidoczny, nie zmienia koloru zabezpieczanej nawierzchni.
Zabieg impregnacji Renovatorem NATURAL zaleca się powtarzać co 2 lata
Jak zadbać o kostkę brukową w okresie zimowym?
W okresie zimowym, do usuwania śniegu i lodu nie należy używać ostrych narzędzi, mogących uszkodzić nawierzchnię z kostki i płyt. Dopuszcza się stosowanie zimą soli odladzających, ale ich intensywne używanie i wysokie stężenie może spowodować trwałe odbarwienia i/lub złuszczenia warstwy licowej. Dla zapobiegania powstawaniu gołoledzi i przymarzania śniegu do nawierzchni można stosować chlorek sodu w maksymalnej ilości do 15 g/m2. Zalecanym łagodniejszym środkiem jest chlorek magnezu. Po sezonie zimowym zaleca się dokładne umycie i spłukanie nawierzchni za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Podczas pierwszego okresu zimowego po ułożeniu nawierzchni z kostki i płyt brukowych, nie zaleca się stosowania środków odladzających. Nie zaleca się również stosowania piasku łamanego dla ochrony przed poślizgiem.
Plamy olejowe, tłuszcz
W przypadku usuwania trudnych zabrudzeń, takich, jak plamy z tłuszczu, czy oleju silnikowego za pomocą preparatów czyszczących, należy zachować ostrożność, gdyż silne środki chemiczne lub mechaniczne zeskrobywanie, mogą spowodować odbarwienia i naruszyć strukturę nawierzchni brukowej.
Jak usunąć chwasty i mchy spomiędzy betonowych kostek?
Pojawianie się porostów pomiędzy elementami powierzchni brukowej jest zupełnie naturalne. Trzeba jednak przyznać, że glony, mchy i chwasty w szczelinach wyglądają nieestetycznie, a ich korzenie mogą spowodować pękanie kostek. Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować porosty z przydomowych nawierzchni. Należy je usunąć za pomocą chemicznych środków biobójczych np. Bruk-Bet Renovator FLOREX – preparat do usuwania alg i porostów. Nakłada się je albo pędzlem, wałkiem albo metodą natryskową a następnie dokładnie zmywa wodą przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Przed użyciem środka chemicznego zalecane jest wykonanie próby w miejscu słabo eksponowanym, ze względu na możliwość odbarwienia kostek. Do usuwania porostów nie należy stosować ostrych narzędzi metalowych mogących uszkodzić krawędzie i powierzchnię kostek brukowych.
Jak pozbyć się osadów wapiennych z kostki brukowej?
Naturalnym procesem w przypadku nawierzchni z kostek betonowych jest też pojawianie się wapiennych wykwitów. Często wytwarzają się one w efekcie dojrzewania betonu i wytrącania węglanów wapnia pod wpływem wilgoci. Choć nie wyglądają estetycznie, w żaden sposób nie obniżają parametrów kostki. Dlatego można poczekać, aż naloty same znikną. Zazwyczaj dzieje się to po około 1 roku od zabudowania nawierzchni. Jeżeli chciałbyś przyspieszyć ten proces, sięgnij po profesjonalne środki do czyszczenia kostki np. Bruk-Bet Renovator PUR, które po zastosowaniu należy dokładnie spłukać.
Renowacja kostki brukowej – jak często ją przeprowadzać?
Czynności te przeprowadzać regularnie, przynajmniej dwa razy w roku – raz na wiosnę i jeszcze raz przed nadejściem zimy. Tak zaplanowana renowacja nawierzchni brukowych przełoży się na estetyczną aranżację przydomowej przestrzeni. Pamiętaj także o regularnym odśnieżaniu nawierzchni brukowych zimą i o tym, by nie posypywać ich solą drogową. Wiosną oczyszczaj kostkę ze wszelkich nalotów, a jesienią z gnijących liści oraz mokrego piasku. Reaguj na bieżąco – nie ignoruj powstających na powierzchni plam. Wtedy najłatwiej będzie Ci utrzymać kostkę w doskonałym stanie przez długie lata.