Na etapie projektowania kostki brukowej warto zwrócić uwagę na odpowiednie pochylenie podłoża nawierzchni, powinna one mieć 1-2% spadku od strony budynku w kierunku nieutwardzonej powierzchni, np. gruntu, trawnika lub wcześniej przygotowanych komponentów w postaci odpływów liniowych, aby woda opadowa mogła bez problemów odpłynąć do systemu kanalizacyjnego. Częstym błędem jest brak dostatecznego nachylenia wybrukowanej powierzchni, co utrudnia odprowadzanie wody. Pamiętajmy też, że kostka brukowa powinna zawsze nieco wystawać ponad otaczający ją, nieutwardzony grunt. Woda opadowa powinna wsiąknąć w grunt (oczywiście pod warunkiem, że grunt pod nimi ma wystarczającą chłonność) lub spłynąć do studzienek kanalizacyjnych za pośrednictwem odwodnień. Firma Bruk-Bet oferuje najwyższej jakości betonowe studnie kanalizacyjne, a także korytka betonowe oraz profesjonalne odwodnienia liniowe. Nawierzchnia taka nie generuje późniejszych kosztów związanych z niedrożnością, przelewami wód czy przeciekami.
Liniowe odwodnienia nawierzchni – koryta, kanały odwadniające, studzienki odpływowe
Korytka betonowe
Najpopularniejsze, bo dość proste do wykonania, są korytka betonowe, które często stosuje się w budownictwie drogowym. Umożliwiają sprawne odprowadzanie nadmiaru wody z ulicy, placów, parkingów czy chodników bezpośrednio do kanalizacji. Korytko montowane przy krawężniku stosuje się do odwodnienia liniowego powierzchni styku nawierzchni oraz krawężnika. Woda dzięki systemowi betonowych korytek zostaje przetransportowana w jedno miejsce, a następnie zrzucona do kanałów. Korytka umieszcza się zwykle w poprzek podjazdu lub chodnika prowadzącego od furtki do domu lub – jeśli ich nawierzchnia jest długa i płaska – wzdłuż, przez jej środek.
Odwodnienia liniowe, punktowe
Wszędzie tam gdzie należy szybko i skutecznie odwodnić powierzchnię, powinno zostać zastosowane odwodnienie liniowe.
Odwodnienie liniowe to system różnego rodzaju produktów, które sprawnie transportują wodę z dużych powierzchni bezpośrednio do miejsca zrzutu czy jej dalszego zagospodarowania. Stosowanie odwodnienia liniowego pozwala kontrolować zbieranie płynu z utwardzonych terenów, co przekłada się na poprawę jakości infrastruktury komunikacyjnej (stojąca woda na ulicach czy chodnikach jest uciążliwa dla uczestników ruchu, a także jest zagrożeniem dla jakości wód gruntowych). Poniżej przedstawiamy przykłady produktów tworzących system do odwadniania liniowego.
W ofercie firmy Bruk-Bet® znajdują się rozwiązania odwodnień dla wszelkich obszarów i zastosowań:
– na posesjach prywatnych,
– na terenach zielonych, w parkach
– na jezdniach i drogach,
– na placach parkingowych,
– w obszarach przemysłowych.
Rodzaje odwodnień w ofercie Bruk-Betu:
– Kanał odwadniający SYTEC CS10.10, Korytko z polimerobetonu z rusztem żeliwnym o dł. 100 cm
– Kanał SYTEC CS10, Korytko z polimerobetonu z rusztem ze stali ocynkowanej o dł. 50 cm
– Koryto Meadard II, Korytko z polimerobetonu z rusztem żeliwnym o dł. 100 cm
– Korytko Meadrive, Korytko z rusztem zatrzeskowym ze stali ocynkowanej o dł. 100 cm
– Korytko Mealine S, Korytko wykonane z polimerobetonu z rusztem ze stali ocynkowanej o dł. 100 cm
– Studzienka odpływowa SYTEC CS10, Wykonana z polimerobetonu z rusztem i koszem osadczym o dł. 50 cm
– Wycieraczka skrzynkowa Mearin, Wycieraczka w komplecie z rusztem siatkowym, wymiary 600x400x80 mm i 750x500x80 mm
– Kanał odwadniający Meadrain PG 1500 – Wymiary 150x50x1000 mm
– Koryto Meadrain PG Special – Wymiary 95x370x333 mm
Studnie kanalizacyjne
W ofercie Bruk-Bet znajdują się studnie kanalizacyjne do których może wpływać nadmiar wody z korytek lub z systemu odwodnieni liniowych. Wybierz jakość produktów Bruk-Bet i zadbaj o funkcjonalność kanalizacji na swojej posesji.
Studnia kanalizacyjna typu u
Studnia kanalizacyjna typu u w swojej budowie posiada uszczelki elastomerowe, które uszczelniają połączenia międzykręgowe. Sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie potrzebna jest maksymalna szczelność studni, a specjaliści polecają je inwestorom, którzy chcą szybciej zakończyć budowę. Bruk-Bet w swoich studniach typu u stosuje uszczelki klinowe SD oraz samosmarujące SDV renomowanej firmy Steinhoff. Istnieje także możliwość zamontowania uszczelnień trwałych, czyli uszczelek zintegrowanych. Proponujemy różne średnice studni kanalizacyjnych typu u – Ø1000 mm, Ø1200 mm, Ø1500 oraz Ø2000. Średnicę studni najlepiej wybrać, kierując się informacjami takimi jak liczba i wielkość kanałów połączeniowych oraz ich usytuowania.
Studnia kanalizacyjna typu f
Studnia kanalizacyjna typu f wyróżnia się systemem połączenia międzykręgowego na felc (przypominającego zamek). Do uszczelnienia stosuje się zaprawę wodoszczelną, sznur bentonitowy lub bitumiczny czy inną masę uszczelniającą. Beton użyty przy produkcji studni typu f posiada te same właściwości co spoiwo użyte do produkcji studni typu u. Z tą różnicą, że ścianki studni f są cieńsze oraz mają inny, odwrócony zamek. To rozwiązanie warto zastosować w miejscach, które nie są zagrożone infiltracją. Dobrze znany system studni kanalizacyjnych typu f w Polsce został przez nas udoskonalony i przystosowany do trudnych warunków środowiskowych. Studnie typu f oferujemy w trzech różnych średnicach: ø 800, ø1000, ø 1200.
System studni monolitycznych PERFECT
System PERFECT to nowatorska technologia wytwarzania monolitycznych elementów dennych studni kanalizacyjnych, wykorzystująca skomputeryzowane metody produkcyjne i właściwości betonu samozagęszczalnego. Jej zaletą jest produkcja dennic o jednorodnej, wysokiej klasie betonu, z dowolną, indywidualną konfiguracją kinety, uwzględniającą ilość przyłączy, ich średnice, wysokości, kąty, spadki, a także rodzaje stosowanych rur. Dennice jako monolityczny wyrób, wykonane z betonu samozagęszczalnego, doskonale spełniają swoją rolę zarówno dla kanalizacji sanitarnej jak i deszczowej oraz przemysłowej.
Produkty do odprowadzania wody Bruk-Bet stosuje się w pełnym zakresie prac inżynieryjnych – we wszystkich typach kanalizacji opadowych, ogólnoprzemysłowych, ale także sanitarnych. Na zewnątrz budynków, w pasach drogowych oraz w obszarach wzmożonego ruchu pieszych. Betonowe studnie oraz ich elementy możesz wykorzystać do indywidualnych rozwiązań budowlanych czy technologicznych – jako obudowy przepompowni, osadników, separatorów, zbiorników wody, szamb, zasuw w sieciach wodociągowych, gazowych czy ciepłowniczych.