Gdy mrozy ustępują, a śniegi topnieją, każdego roku na polskich drogach naszym oczom ukazuje się krajobraz zniszczenia. Wykorzystanie materiałów słabej jakości w połączeniu z niskimi temperaturami i trudnymi warunkami atmosferycznymi skutkuje powstawaniem w jezdniach kraterów, które zagrażają samochodom i bezpieczeństwu kierowców. Jeśli nie chcemy, by po zimie tak samo wyglądał nasz podjazd, powinniśmy odpowiednio o niego zadbać. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w przypadku obejść domowych jest kostka brukowa, która wymaga właściwej pielęgnacji. Co grozi jej zimą i jak ją przed tymi niebezpieczeństwami chronić?
Trudne życie kostki brukowej
Zima to okres wymagający nie tylko dla przyrody (w tym człowieka). Na trudne warunki pogodowe narażone są również wszelkie konstrukcje budowlane. Nie inaczej jest z podjazdami z kostki brukowej. Grożą im duże wahania temperatur, zalegające na nich warstwy lody i śniegu, a także woda zamarzająca w szczelinach. Takie czynniki mogą spowodować zniekształcenie powierzchni, zniszczenie kostek czy ich odbarwienie.
Już na etapie projektowania podjazdu możemy zdecydować o tym, ile zniesie on zimą. Istotny w tym przypadku jest wybór solidnej kostki brukowej. Materiały, które zastosujemy, powinny odznaczać się niskim poziomem nasiąkliwości, mrozoodpornością i chropowatością. To bez wątpienia cechy pożądane w zimowych warunkach. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w system przeciwoblodzeniowy. Ogrzewanie podjazdu pozwoli nam utrzymać kostkę w doskonałym stanie, a dodatkowo oszczędzić czas na odśnieżaniu.
Oczyszczanie kostki brukowej
Podjazd powinniśmy regularnie czyścić – nie tylko wtedy, gdy za pasem zima. Z kostki muszą zostać usunięte wszelkie śmieci, liście czy naniesiony piasek. Aby ułatwić sobie pracę, warto skorzystać z myjki ciśnieniowej, która pozwoli na łatwe i szybkie doprowadzenie podjazdu do porządku. W przypadku bardziej uporczywych plam – np. z oleju – koniecznie może być sięgnięcie po chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej.
Choć z pozoru może się wydawać, że plewienie to praca ogrodnicza, przeprowadzenie takiego zabiegu bywa konieczne również na podjeździe. Dlaczego? Ponieważ korzenie roślin ułatwiają wsiąkanie w powierzchnię brukową wody, która pod wpływem niskiej temperatury zamarza, zwiększając swoją objętość i niejednokrotnie krusząc kostkę. Przy usuwaniu chwastów należy uważać, by narzędziami nie uszkodzić bruku. Po zakończeniu pracy może okazać się, że w szczelinach pomiędzy kostkami uwidoczniły się braki. Takie ubytki trzeba koniecznie uzupełnić granofugą lub piaskiem.
Impregnacja kostki brukowej
Ostatnim etapem prac, który na podjeździe warto przeprowadzić zimą, jest impregnacja. Pokrycie kostki brukowej specjalistycznym preparatem zapewni warstwę ochronną, która pomoże jej przetrwać trudne warunki pogodowe. Zmniejszy wchłanianie wilgoci przez bruk i zabezpieczy jego kolory przed blaknięciem. Chyba, że wybraliśmy kostkę brukową z ochroną Perlon Lamino to wtedy możemy być spokojni. Już na etapie produkcji nasza kostka brukowa została poddana innowacyjnej laminacji, która chroni przez długie lata produkt.
Stosując się do powyższych punktów, z powodzeniem przygotujemy kostkę brukową na zimę. Na tym jednak nasza praca się nie kończy. Gdy jesień nieubłagalnie dobiegnie końca, będziemy zmuszeni do regularnego usuwania z podjazdu śniegu. Choć zimy w Polsce są w ostatnich latach dość łagodne, nasze domowe obejścia nieraz znajdą się pod zaspami. Podczas odśnieżania kostki brukowej musimy przede wszystkim zadbać o wybór odpowiednich narzędzi. Odstawmy ostro zakończone szpadle i łopaty o stalowych krawędziach. Używając ich, możemy łatwo uszkodzić kostkę. Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie wykorzystanie narzędzi z tworzywa sztucznego wzmocnionego aluminium.
Uważać trzeba także podczas usuwania z podjazdu warstw lodu. Często wykorzystuje się do tego sól, lecz jest to metoda zdecydowanie odradzana. Z jednej strony może ona powodować odbarwianie kostki, a z drugiej szkodzi glebie oraz roślinom w sąsiedztwie podjazdu. Dlatego lepiej użyć chlorku magnezu bądź w ogóle zrezygnować z usuwania lodu, a zamiast tego posypać go piaskiem.
Właściwa pielęgnacja kostki brukowej przez cały rok, a przede wszystkim należyte przygotowanie jej do zimy, decyduje o wytrzymałości tego materiału i zapewnia mu nienaganny wygląd na długie lata. Zadbanie o nawierzchnię podjazdu nieraz wymaga dużego nakładu czasu i sił. Warto jednak potraktować to jako inwestycję, która pozwoli utrzymać bruk w znakomitym stanie.