Projektując przestrzeń wokół domu, musisz zaplanować takie jej elementy jak podjazd, schody zewnętrzne czy murki ogrodzeniowe. Nie zapominaj jednak również o przecinających działkę ścieżkach. Choć mogą one sprawiać wrażenie mało istotnych, odgrywają bardzo ważną rolę, a więc powinny zostać odpowiednio zaprojektowane. Muszą bowiem łączyć funkcje dekoracyjne z czysto praktycznymi. Zapoznaj się więc z najważniejszymi zasadami budowy ścieżek w ogrodzie i pozwól się zainspirować!
1. Ścieżka na działce – wymiary praktyczne
Ścieżki ogrodowe powinny być przede wszystkim odporne na wszelkie uszkodzenia. Choć nie są narażone na takie obciążenia jak nawierzchnie podjazdów, to wciąż muszą dobrze radzić sobie choćby z wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając materiał na ścieżkę, zastanów się zatem, jak zagwarantować jej mrozoodporność oraz odpowiednią przepuszczalność wody.
Nie zapominaj także o właściwościach antypoślizgowych. To parametr bardzo istotny ze względu na bezpieczeństwo użytkowników tych nawierzchni. Zadbaj o to, by ścieżka na działce nadawała się do użytku nie tylko w pogodne dni, ale także podczas deszczu, a nawet zimą.
2. Ścieżki ogrodowe i ich estetyka
Bardzo ważnym kryterium podczas projektowania ścieżek w ogrodzie jest sam ich wygląd. Można wykonać je właściwie z każdego materiału, lecz trzeba mieć na uwadze to, by jego estetyka dobrze komponowała się z innymi elementami działki. Weź pod uwagę przede wszystkim styl, w jakim zaprojektowana jest Twoja posesja. W nowoczesnych ogrodach geometrycznych ścieżki powinny być wytyczone według prostych linii. W takim miejscu idealnie sprawdzą się duże formaty płyt brukowych czy tarasowych.
Ogrody, których motywem przewodnim jest naturalność, potrzebują natomiast nieregularnych alejek o miękkich łukach. Dobrze przemyśl również kolor nawierzchni – musi on pasować zarówno do elewacji budynku i murków ogrodzeniowych, jak i powierzchni podjazdu czy schodów. Warto w tym przypadku postawić na lekko kontrastujące ze sobą odcienie, by właściwie urozmaicić aranżację działki. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację przestrzeni wokół domu zawsze możesz skorzystać z pomocy Biura Projektowego lub darmowych Wizualizerów, z którymi zaprojektowanie przestrzeni wokół domu stanie się o wiele łatwiejsze.
3. Z czego wykonać ścieżkę ogrodową?
O właściwościach ścieżki w ogródku zdecyduje przede wszystkim dobór odpowiedniego materiału. Możliwości w tej kwestii są właściwie nieograniczone. Często alejki na działce wysypuje się po prostu żwirem. Alternatywę stanowią elementy drewniane bądź też kamień. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania podatne na zarastanie chwastami oraz trawą. Wymagają zatem specjalnej pielęgnacji i zdecydowanie więcej uwagi niż na przykład jednolite nawierzchnie z betonu.
Najbardziej praktycznymi nawierzchniami ścieżek ogrodowych są niewątpliwie płyty tarasowe. Wbrew nomenklaturze nie służą one wyłącznie do wykładania podłóg tarasów. Są to elementy raczej większego formatu, naturalnie pasujące do powierzchni ścieżek w ogrodzie. Zwróć uwagę na to, że niektóre z kolekcji utrzymane są w stylistyce imitującej różnorodne naturalne materiały. W ofercie Bruk-Bet znajdziesz choćby Drewno Ogrodowe Altus oraz Deskę Ogrodową.
Rozwiązaniem alternatywnym dla płyt tarasowych jest oczywiście wszechstronna kostka brukowa. Asortyment Bruk-Bet to szeroki wachlarz kostek i płyt betonowych. Artykuły tego typu dają ogromne możliwości aranżacyjne. Mniejsze elementy o klasycznym designie doskonale odnajdą się w rustykalnych ogrodach, podczas gdy płyty o większym formacie świetnie sprawdzą się w przypadku działek, na których króluje ład, nowoczesność i minimalizm. Pamiętajmy o odpowiednim obrzegowaniu kostek czy płyt. Z pomocą przychodzą tutaj obrzeża które pełnią funkcje graniczną pomiędzy trawnikiem a ścieżką.
4. Jak wytyczyć ścieżkę ogrodową?
Pamiętaj, że ścieżka ogrodowa ma służyć konkretnym celom. Dlatego nie bez znaczenia jest to, jaki przyjmie kształt. Powinna łączyć strategiczne miejsca na Twojej działce. Musi zagwarantować Ci przede wszystkim możliwość komfortowego przejścia od furtki do drzwi frontowych domu. Poza tym przyda Ci się alejka prowadząca do garażu bądź miejsca postojowego samochodów. Ścieżki powinny ciągnąć się także do lokalizacji, gdzie trzymasz kubły na śmieci, drewno kominkowe lub do altany ogrodowej zlokalizowanej na Twojej działce.
Nie zapominaj, że najkorzystniej jest wytyczyć chodniczki najkrótszymi odcinkami – lepiej nie ryzykować sytuacji, w której użytkownicy będą chcieli „ścinać” sobie drogę przez trawnik. Projektując ścieżki w ogrodzie koniecznie zadbaj o to, by nawierzchnia ta prawidłowo wywiązywała się ze swoich funkcji użytkowych, a także pozytywnie wpływała na estetykę całej posesji. Wbrew pozorom to bardzo ważny element całości naszego ogrodu.