Kostka brukowa to najczęściej używany materiał spośród wszystkich dostępnych na rynku. Wykorzystuje się ją do wykańczania inwestycji publicznych, a także prywatnych chodników i ścieżek łączących poszczególne fragmenty parceli. Ta popularność użycia wynika z doskonałych parametrów oraz sporej bazy kolorów. Czynnikiem przesądzającym o jej wyborze jest też rozmiar, bo rozwiązanie występuje nie tylko w mniejszych formatach, lecz także średnich czy dużych. Który z nich wybrać? A może warto je ze sobą łączyć?
Mała kostka, ale wielki efekt
Na większości posesji dominuje – czy to mniejsza, czy większa – kostka brukowa. Wymiary produktów tego typu zaczynają się od drobnych, kilkucentymetrowych rozwiązań, idealnych do wyznaczania romantycznych alejek (jak Logo®, gdzie najmniejsze kostki mają wielkość 6,4×9,1 cm) czy Creativ®, a kończą na średnich i pokaźniejszych, które sprawdzą się na większych płaszczyznach.
Drobny bruk jest ratunkiem w przypadku krętych i skomplikowanych ciągów komunikacyjnych. Wykładanie dużych płyt na takich powierzchniach nie dość, że byłoby nieekonomiczne i wiązało się z koniecznością licznych cięć, to wydłużyłoby montaż, a także miało istotny wpływ na koszty instalacji. Mniejsze kostki pozwalają więc na precyzyjne wyłożenie nawierzchni o trudnych w adaptacji kształtach. Sprawdzą się również jako narzędzie do wykończenia obrzeży czy wydzielania konkretnych ciągów komunikacyjnych. Ich grubość warto dobrać w zgodzie z przeznaczeniem, co oznacza wybór kostki 4-6 cm na ciągi piesze oraz alejki, a także warianty powyżej 6 cm na podjazdy czy parkingi.
Duża kostka brukowa nie tylko na podjazd
Średnie i duże kostki brukowe – płyty brukowe, najlepiej prezentują się na większych powierzchniach; podjazdach, szerokich ścieżkach czy tarasach, gdzie optycznie powiększają przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że mogą być wykorzystane wyłącznie w przypadku obszernych płaszczyzn – zdadzą również egzamin jako symetryczne ścieżki prowadzące do poszczególnych fragmentów parceli, obszar dookoła basenu czy chodnik łączący furtkę z drzwiami wejściowymi.
Takie produkty, jak na przykład wielkoformatowe płyty brukowe Novator® Solo, dopełnią nowoczesną stylistykę, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by nadały nieco współczesnego sznytu klasycznym realizacjom.
Płyty z serii Novator® i duże kostki brukowe oprócz potencjału wizualnego mają sporo zalet praktycznych! Takie płyty są o różnych rozmiarach od 30×20 do nawet płyt o wymiarach 100×100 cm, zarówno o kształcie kwadratu, jak i prostokąta. Szybko się je układa, a do tego są dostępne w różnych tonacjach kolorystycznych. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych; zmiennych temperatur, silnych opadów deszczu, mrozu czy promieniowania UV. Ich wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz niska nasiąkliwość powodują, że materiał jest w stanie bez szwanku przetrwać wiele srogich zim i upalnych letnich miesięcy.
Łączenie formatów
A co, gdyby tak połączyć kostki małe, średnie oraz duże? To ciekawa koncepcja na urozmaicenie przestrzeni wokół domu, dodanie jej lekkości i atrakcyjności. Stylowe zestawienia obejmują m.in. zastosowanie większych kostek oraz płyt w roli podjazdów czy chodników, oraz mniejszych wariantów jako dekoracyjnych obrzeży. Drobniejsze elementy mogą też stać się wyznacznikiem granic utwardzanych terenów albo dyskretnym dekorem całej posesji, dzięki czemu przełamią surową monotonię. Jak je komponować? Jakikolwiek miks różnych form wymaga rozwagi i umiejętności dopasowania – zarówno do charakteru ogrodu, jak i architektury. To dlatego przygodę z zabawą z wielkością materiału najlepiej zacząć od dobrze przygotowanego projektu otoczenia.
Mała kostka do krętych alejek i niesymetrycznych przejść. Duża na nowoczesnych podjazdach, a średnia jako kostka chodnikowa czy kostka ogrodowa. To złote zasady aranżacji przestrzeni wokół domu, które królowały jakiś czas temu i są wciąż aktualne. Obecnie coraz częściej jednak stawia się na dowolność, łączenie form i indywidualne koncepcje. Gwarantem ich powodzenia są dobry projekt i materiał, który przetrwa wiele lat.