Mała architektura ogrodowa to szerokie pojęcie. Terminologia ta obejmuje niemal wszystkie elementy oraz konstrukcje, które występują na działce – począwszy od altanek, pergoli i masywnych donic, a skończywszy na skarpach, obrzeżach rabat, wodotryskach czy nawet murkach. Te ostatnie pełnią wiele funkcji, bo nie dość, że mogą być dekoracją zieleńca, to także odgrywają rolę praktycznego uzupełnienia aranżacji. Co warto o nich wiedzieć?
Murek w ogrodzie - jak wykorzystać?
Murki ogrodowe to wszechstronne rozwiązania mające wiele zastosowań. Można je wykorzystać jako wyraźną wizualną granicę oddzielającą poszczególne fragmenty parceli, umocnienie skarpy, zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu czy efektowną ozdobę zieleńca. To narzędzia często stosowane jako murki oporowe, alternatywy służące do wyróżnienia pagórkowatego terenu lub urozmaicenie płaskiego gruntu, którego widok pozbawiony jest oryginalności. Mogą zamienić się w meble ogrodowe, dekoracyjną zasłonę ukrywającą niezbyt atrakcyjne części posesji czy rabaty.
Murek w ogrodzie może być tworzony z przeróżnych materiałów, zaczynając od szlachetnych gatunków kamienia, takiego jak granit, kwarcyt lub piaskowiec, poprzez chropowatą cegłę, a kończąc na gotowych elementach betonowych typu bloczki betonowe, pustaki czy minerały. Rodzaj wybieranego surowca najlepiej uzależnić od dwóch czynników; charakteru posesji, a także przeznaczenia konstrukcji. W przypadku lekkich elementów idealnym rozwiązaniem będą bloczki Gardenit czy pustaki Galant z serii Uni Split od Bruk-Bet, które podkreślą klasyczny czy rustykalny rys przestrzeni. Jest to bogata, inspirująca kolekcja o różnych wymiarach elementów. Wygląd inspirowany strukturą łamanych skał okruchowych ukazuję subtelne postarzenie elementów wykończonych techniką Antic. Alternatywnym pomysłem są także ażurowe gazony. Do ich stawiania nie trzeba zaprawy, dlatego nadadzą się do tzw. suchych murów. Ich częste zastosowanie to budowle ogrodowe porośnięte roślinnością jak wiszące ogrody, kwitnące stoki, piramidy czy kaskady.
Gotowe i kompleksowe rozwiązania
Gotowe rozwiązania mają ważną zaletę. Przy ich udziale znacznie łatwiej o zachowanie spójności stylistycznej dookoła. Wszystko dlatego, że producenci zazwyczaj stawiają na jednolite wykończenie wielu elementów, które mogą stać się częścią architektury ogrodowej. Mowa więc nie tylko o bloczkach, lecz także palisadach, gazonach, schodach czy cegłach. Przy ich pomocy z łatwością powstanie altana betonowa, rabaty czy nawet schody ogrodowe! Wygląd, będący wspólnym mianownikiem kompleksowych rozwiązań, daje gwarancję zbudowania harmonijnej scenerii podporządkowanej czy to strukturom drewna, czy wizerunkowi kamienia łupanego będącego znakiem rozpoznawczym linii Uni Split, firmy Bruk-Bet. To idealne narzędzie do tworzenia aranżacji o naturalnym lub nowoczesnym sznycie.
Innym rodzajem materiału, z którego można wykonać oryginalne murki są gabiony. To specjalne metalowe kosze wypełniane rozmaitymi elementami. Te najpopularniejsze to kamienie lub kruszywa, które dodatkowo pełnią funkcję zapory ochraniającej osuwanie się ziemi. Modne i często spotykane są również tłuczone szkło, gruz czy nawet kawałki drewna.
Murek w ogrodzie nie jest wyłącznie dekoracją. Często odgrywa rolę praktycznego uzupełnienia zieleńca! Chroni, uatrakcyjnia i spaja posesje – zwłaszcza jeśli wykonany jest z tych samym materiałów, co pozostałe elementy małej architektury.