Proces układania kostki brukowej to praca rozłożona na wiele etapów. Wbrew pozorom nie polega po prostu na położeniu betonowych elementów na gruncie. Wiąże się z wyborem odpowiednich materiałów, właściwymi przygotowaniami podłoża oraz przemyślanym wykończeniem. Dlatego podpowiadamy, jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową. Poznaj 5 praktycznych porad, o których trzeba koniecznie pamiętać podczas tego procesu.
1. Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej – wybierz właściwe materiały
Pamiętaj, że wytrzymałość i wygląd nawierzchni wokół Twojego domu w największej mierze będą zależały od tego, jakie materiały wybierzesz. Kostka brukowa dostępna w asortymencie Bruk-Bet odznacza się najwyższą jakością i występuje w wielu atrakcyjnych wariantach. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wybór produktów z innowacyjną ochroną Perlon® Lamino®. Dzięki niej dłużej uda utrzymać nam się kostkę w czystości, a dodatkowo będzie ona odporna na mchy i glony i zabezpieczona przed wykwitami wapiennymi. O innych zaletach wspomnianej ochrony można przeczytać na https://www.bruk-bet.pl/perlon-lamino/.
Problematyczne może okazać się określenie ilości materiałów, potrzebnych do wykonania prac. Wymaganą liczbę palet kostki można ustalić na podstawie pomiarów terenowych oraz specjalnych kalkulatorów. Nieco trudniej będzie z oszacowaniem zapotrzebowania na materiały do podbudowy. Przyjmuje się, że na 10 m2 warstwy podbudowy 20 cm z kruszywa wymagane jest ok. 4-5 ton kruszywa, a na podsypkę 4 cm ok. 800 kg drobnego grysu 2/8 mm. Takie wyliczenia są jednak możliwe dopiero po korytowaniu i osadzeniu krawężników.
2. Układanie kostki brukowej zacznij od wytyczenia nawierzchni
Nie można rozpocząć wykładania kostki brukowej bez przygotowania właściwego planu. Mając gotowy projekt, przeprowadź pomiary terenu i wyznacz granice nawierzchni. Określ konkretne punkty za pomocą drewnianych palików lub metalowych szpilek. Połącz je żyłką albo sznurkiem, aby wyznaczyć poziom bruku.
Tak wytyczony teren możesz poddać korytowaniu i profilowaniu. Podbudowę wykonasz na gruncie pogłębionym o 25–50 cm. Jeśli układasz chodnik z kostki brukowej, a jego powierzchnia nie jest zbyt rozległa, możesz podjąć się ręcznego korytowania. Jeżeli jednak stoi przed Tobą zadanie stworzenia dużego podjazdu, koniecznie skorzystaj z pomocy maszyn budowlanych.
3. Jak ułożyć kostkę brukową? Najważniejsza jest podbudowa
Choć po efektach nie widać tego na pierwszy rzut oka, najistotniejszym etapem prac podczas układania kostki brukowej jest wykonanie podbudowy. Pamiętaj przy tym o kilku ważnych liczbach. Podbudowa to kilka warstw różnych materiałów składających się na konstrukcję o grubości 15–40 cm. Jeśli przygotowujesz nawierzchnię przeznaczoną dla ruchu pieszego, wystarczy 20 cm podbudowy. Jeżeli Twoim celem jest podjazd dla ruchu mechanicznego, powinno to być 25–40 cm.
Podbudowa składa się z pojedynczych warstw o grubości 10–15 cm. Do jej wykonania wykorzystuje się kruszywa naturalne, takie jak tłuczeń i kliniec bądź mieszanka żwirowo-piaskowa. Każda warstwa powinna zostać zagęszczona, w związku z czym podbudowa przed zawibrowaniem musi być o 20% grubsza od docelowej. Kiedy osiągniesz planowany efekt, pozostaje Ci jedynie wykonać podsypkę z piasku, wysiewek kamiennych lub grysu. Na tak przygotowanej powierzchni będziesz układać kostkę brukową.
4. Układanie kostki brukowej – najważniejsze zasady
Podczas układania kostki betonowej musisz pamiętać o kilku głównych zasadach. Przede wszystkim nie można kłaść jej „na styk”, gdyż istnieje ryzyko, że w wyniku wzajemnego napierania elementów na siebie uszkodzone zostaną ich krawędzie i warstwa licowa. Poza tym należy korzystać z kostek pochodzących z kilku różnych palet. Pozwala to uniknąć niesymetrycznego rozkładu elementów o różnych odcieniach.
Spoiny pomiędzy ułożonymi kostkami trzeba dokładnie wypełnić. Do tej czynności możesz wykorzystać suchy piasek płukany, który jest podstawowym materiałem do spoinowania lub drobny gres. Przykładem takiego materiału jest dostępna w ofercie Bruk-Bet Granofuga. Te piaski łamane i kruszywa cechują się wysoką wytrzymałością i optymalnym uziarnieniem. Dzięki temu zapewniają trwałość i stabilność nawierzchni.
Wśród produktów uzupełniających Bruk-Bet znajdziesz również fugę żywiczną Prestige. To gotowa do użycia zaprawa, wiążąca pod wpływem tlenu. Cechuje się przepuszczalnością wody i mrozoodpornością. Nie przerasta trawą czy chwastami i gwarantuje czystą kostkę brukową bez luźnego piasku.
5. Zagęszczanie kostki brukowej – zrób to dobrze
Na sam koniec prac nawierzchnię z kostki brukowej należy zagęścić. Wykorzystaj w tym celu zagęszczarkę z płytą wibracyjną. Pamiętaj jednak, by zabezpieczyć ją okładziną z tworzywa sztucznego. Zapobiegniesz w ten sposób zarysowaniu powierzchni kostek. Wibrowanie powinno prowadzić się od krawędzi powierzchni ubijanej w kierunku środka i jednocześnie w kierunku poprzecznym kostek. Procedurę ubijania należy przeprowadzić kilka razy, pamiętając o każdorazowym uzupełnianiu piasku w szczelinach oraz dokładnym zamiataniu całej powierzchni przed użyciem zagęszczarki. Zarówno spoinowanie, jak i zagęszczanie należy przeprowadzać na sucho.
Układanie kostki brukowej nie jest procesem łatwym, dlatego należy postępować według ściśle określonych zasad, które dokładniej zostały opisane w Poradniku Wykonawcy, który można bezpłatnie pobrać z naszej strony. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w podobnych pracach i nie czujesz się zbyt pewnie, lepiej skorzystaj z pomocy specjalistów.