Firma BRUK-BET® posiada elementy do budowy wolnostojących ogrodzeń, ale także do wielopoziomowych rabat, tarasowych klombów, murków, rozgraniczeń, obrzegowania tarasów, schodów, filarów, wzmocnień skarp oraz zboczy. Ogrodzenia powinny być budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2010r.Nr 243, poz. 1623 z późniejszymi zmianami). Odpowiedzialność za wykonanie prac ponoszą inwestor i wykonawca. Do prawidłowego zrealizowania prac niezbędne jest posiadanie przez wykonawcę odpowiednich uprawnień, kwalifikacji oraz wiedzy technicznej w danym zakresie.
Jakie Pustaki na ogrodzenie?
W ofercie Bruk-Bet mamy do dyspozycji dwa pustaki.
Pustaki Galant
To czterostronnie łamane pustaki słupków oraz dwustronnie łupane pustaki murków. Ich wymiary to 40x20x20cm. Posiadają fazę 10x10mm kształtujące spoiny. Charakterystyczna powierzchnia łupana, odpowiednio dobrany skład kruszywowy nadają zabudowom podobieństwo do występujących w przyrodzie złóż skalnych. Ogrodzenie przęsłowe stosowane jest najczęściej jako frontowe ogrodzenie posesji
Pustaki Continental
Jest to idealny materiał do stworzenia eleganckiej i nowoczesnej aranżacji wokół domu. Wymiar pustaka to 50x22x20cm, słupka 38x38x20 cm. Regularny kształt prostokąta oraz piękna drobnoziarnista struktura powierzchni zapewnią wrażenie bardzo zadbanego i stylowego ogrodzenia.
Ich ilość potrzebną na ogrodzenie możemy wyliczyć za pomocą kalkulatora ogrodzeń.
Fundament i zbrojenie pod pustaki ogrodzeniowe
Pod ogrodzenia z pustaków zawsze należy wykonać fundament ciągły. Fundament powinien być osadzony poniżej strefy przemarzania (głębokość przemarzania w Polsce waha się od 0,8 m (w rejonach zachodnich) do 1,4 m (w regionach północno-wschodnich).
Górną część fundamentu wykonujemy jako ławę żelbetową o wymiarach 19×30 cm, w której układamy zbrojenie podłużne (4 x ø10 + strzemiona ø6 co 25 cm), zbrojenie pionowe słupków (4 x ø10) oraz zbrojenie pośrednie przęsła (4 x ø10). W przypadku słupków na których będzie zawieszona brama wjazdowa, należy wykonać wzmocnione zbrojenie 8 x ø10 + strzemiona ø6 co 15 cm. Rozstaw prętów zbrojenia pionowego należy zaplanować tak, aby zapewnić minimalne otulenie prętów betonem powyżej 10 mm. Po dokładnym sprawdzeniu odległości pomiędzy zbrojeniem poprzecznym słupków i jego rozstawu w przekroju, całość zalewa się betonem klasy C20/25.
Góra fundamentu powinna być wykonana na równo lub powyżej poziomu przylegającego terenu lub nawierzchni brukowej. Na fundamencie należy wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą z zaprawy lub masy wodoszczelnej (stosowane w systemach tarasowych) lub folii fundamentowej, zabezpieczającą mur z pustaków przed podciąganiem kapilarnym wilgoci z gruntu.
Układanie pustaków ogrodzeniowych
Pustaki ogrodzeniowe zaczynamy układać od słupków lub naroży. Wiązania warstw bloków narożnych oraz połączeń podmurówki ze słupkami należy dopasować przez zeszlifowanie łamanych powierzchni w miejscach styku powierzchni bocznych. Ze względu na bezspoinowy system pustaków zaleca się wstępne ułożenie i dopasowanie elementów. Ewentualne nierówności poszczególnych pustaków należy usunąć poprzez ich zeszlifowanie.
Ogrodzenie należy wykonywać warstwowo. Wszystkie elementy ogrodzeniowe układamy przy użyciu poliuretanowego kleju montażowego Bruk-Bet FIX lub zaprawy klejowej cienkowarstwowej, tak aby dokładnie uszczelnić wszystkie spoiny. Po ułożeniu dwóch warstw pustaków wypełniamy je betonem C16/20. Zalecany rodzaj cementu to cementy z grupy CEM II i III o umiarkowanym czasie wiązania. Należy stosować beton o konsystencji półsuchej, rozprowadzony dokładnie i ubijany. Nie zaleca się dolewania wody do betonu z uwagi na zwiększenie skurczu przy wysychaniu. Po związaniu beton należy pielęgnować poprzez polewanie wodą i przykrywanie.
W celu zabezpieczenia pustaków przed pęknięciami należy stosować warstwę cienkiego styropianu min 0,5-1 cm lub pianki polietylenowej grubości minimum 2-5 mm.
Beton należy dokładnie rozprowadzić oraz ubić w komorach pustaków. Po wstępnym związaniu zalewanej warstwy można przystąpić do budowy następnej.
Zastosowanie pustaków umożliwia budowę stabilnych konstrukcyjnie słupków do zamontowania ciężkich dwuskrzydłowych bram wjazdowych. Kotwy z zawiasami do bramy należy zabetonować bezpośrednio w rdzeniu żelbetowym podczas wznoszenia słupka.
W ściance pustaka należy wykonać odpowiednie podcięcia do przeprowadzenia kotew. Zawiasy można także montować w słupkach przy użyciu dwuskładnikowej kotwy chemicznej Bruk-Bet Strong zapewniającej wysokojakościowe zamocowanie elementu w betonie.
UWAGA: Po ułożeniu każdej kolejnej warstwy należy sprawdzić poziom, a ewentualne odchylenia skorygować przez zeszlifowanie lub zastosowanie klinów do glazury.
Pamiętaj: Montaż ogrodzeń z pustaków powinien odbywać się w temperaturach dodatnich (powyżej 50 C).
Zabudowa murków pełnych
Gardenit to system bloczków łupanych do łatwego wznoszenia murków ogrodowych, rabat, murów rozgraniczających, a także ogrodzeń pełnych i przęsłowych. Stosowane jako oddzielenia części tarasowych i osłony stref rekreacyjnych w ogrodzie, zapewniają prywatność i komfort wypoczynku domownikom. Bloczki Gardenit (Gardenit Liti, Midi, Box, Solido) posiadają charakterystyczne przełamywane powierzchnie licowe, wyglądem przypominające elementy kamienne odłupywane ze skał naturalnych. Bloczki Gardenit dostępne są w wersji klasycznej dwustronnie łupanej oraz w wersji antic®, dodatkowo obijanej. Specjalnie dobrana kolorystyka pozwala idealnie komponować murki z otoczeniem domu i tworzyć wyjątkowe kamienne dekoracje w połączeniu z ogrodowa roślinnością.
Zabudowa Murków do 1m
W przypadku budowy murów Gardenit o wysokości do 1m należy wykonać wykop o szerokości 25 cm i głębokości 40 cm, zasypać warstwą 20 cm ubitego kruszywa lub żwiru, a następnie wykonać fundament z półsuchego betonu C12/15 o grubości 20 cm, w którym kolejno osadzamy bloczki. Pierwszą warstwę bloczków należy ułożyć minimum 5 cm poniżej przylegającego terenu lub nawierzchni. Murowanie bloczków Gardenit wykonuje się przy użyciu zaprawy klejowej cienkowarstwowej lub kleju montażowego Bruk-Bet FIX, układając bloczki bezspoinowo. Przy murowaniu na zaprawie klejowej, w celu dopasowania do siebie elementów, należy wyrównywać niektóre bloczki przy użyciu tarczy do szlifowania betonu. Nie ma konieczności wypełniania spoin pionowych zaprawą. W celu dopasowania elementu w murze, bloczki dzięki pełnemu wybarwieniu w masie, można obrabiać metodami kamieniarskimi poprzez cięcie lub kruszenie młotkiem.
Mury od 1 m do 2 m i mury ogrodzeniowe – zabudowa
W przypadku murków Gardenit o wysokości powyżej 1 m lub murów ogrodzeniowych, bloczki należy zabudowywać na pełnym fundamencie betonowym o szerokości 22 cm i grubości 80 – 140 cm w zależności od głębokości przemarzania gruntu w danej strefie klimatycznej. Zbrojenie podłużne fundamentu należy wykonać z prętów 4 x Ø 10 mm i strzemion Ø 6 mm co 25 cm.
Mury wolnostojące o wysokości powyżej 1 m wymagają analizy statycznej wykonanej przez projektanta ze względu na poziome obciążenie wiatrem. Mury takie powinny być wykonane jako elementy łamane z odcinkami muru usytuowanego prostopadle lub jako mury z poszerzonymi pilastrami w określonym rozstawie albo zbrojonymi rdzeniami żelbetowymi połączonymi z fundamentem.
Murowanie bloczków Gardenit wykonuje się przy użyciu tradycyjnej zaprawy cementowej, klejowej cienkowarstwowej lub kleju montażowego polimerowego Bruk-Bet FIX układając bloczki bezspoinowo. Bloczki należy łączyć zaprawą w spoinach poziomych i pionowych. Łączenie odcinków murów w narożnikach można wykonać stosując słupek lub przewiązanie elementów.
W celu zapewnienia poprawnej współpracy muru i słupka należy je wzajemnie przewiązać.
Montaż zadaszeń pustaków i murków
Zadaniem zadaszeń murów jest oprócz efektów estetycznych i dekoracyjnych, ochrona konstrukcji muru przed wnikaniem wody opadowej. Na ostatniej warstwie bloczków i pustaków w słupkach układa się zadaszenia płaskie Gardenit, mocując je na zaprawie klejowej lub kleju polimerowym Bruk-Bet FIX. Zadaszenia układamy z zachowaniem spoin szerokości 3-5 mm. Przed zamocowaniem zadaszeń na murze należy wykonać kapinosy od spodu płyt, poprzez płytkie nacięcie szlifierką kątową rowków wzdłuż obydwu stron. Kapinos chroni powierzchnie muru przed zaciekaniem wody opadowej i związanymi z tym zanieczyszczeniami.
Dodatkowo przed montażem daszku, należy na powierzchnię czołową elementu nanieść obwodowo pasek uszczelniacza Bruk-Bet FILLER lub przykleić elastyczny pasek z polipropylenu w celu uszczelnienia połączenia pomiędzy daszkami i utworzenia podparcia fugi. Powstałe spoiny wypełniamy elastycznym uszczelniaczem Bruk-Bet FILLER, co zabezpieczy przed dostaniem się wody do wnętrza komór.
W przypadku murów bez zadaszenia, spoiny pionowe w ostatniej warstwie bloczków należy wypełnić uszczelniaczem Bruk-Bet FILLER, tak jak przy montażu daszków.
UWAGA: Brak prawidłowego uszczelnienia płyt zadaszeń w konsekwencji może doprowadzić do pękania pustaków w okresie zimowym.