Choć ogród kojarzy się głównie z trawnikiem i inną roślinnością, nie należy zapominać o jego wykończeniu, a więc ścieżkach, schodkach, patio i tym podobnych. Aby powierzchnie tego rodzaju wyglądały estetycznie były funkcjonalne, należy wybrać odpowiedni materiał do ich budowy. Dowiedz się, jakie rodzaje nawierzchni masz do wyboru i która w jakim przypadku sprawdzi się najlepiej.
Rodzaje materiałów przeznaczonych na nawierzchnie ogrodowe
Nawierzchnia użytkowa w ogrodzie potrzebna jest z kilku względów. Przede wszystkim ułatwia poruszanie się po podwórku bez względu na warunki atmosferyczne. Jeśli na przykład grunt rozmoknie wskutek opadów, Ty dzięki solidnej ścieżce możesz przejść po ogrodzie bez obaw o stan swojego obuwia.
Wytrzymałe nawierzchnie dają możliwość ustawienia na zewnątrz różnego rodzaju mebli oraz ozdób. Trawnik po pierwsze zniszczyłby się od ich ciężaru, a po drugie nie gwarantowałby im właściwego oparcia i równego podłoża. Jakie nawierzchnie masz do wyboru?
Kostka i płyty brukowe
Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest kostka brukowa. Jej ułożenie jest zadaniem nieskomplikowanym, a jej wygląd może korzystnie wpłynąć na estetykę całego ogrodu. Kostka betonowa dostępna jest w naszej ofercie w wielu różnych odmianach, dzięki czemu z łatwością znajdziesz taki jej rodzaj, który idealnie zaprezentuje się na Twojej posesji.
Z powodzeniem wykorzystasz ją do budowy ogrodowego patio czy też ścieżki. Sprawdzą się nie tylko klasyczne warianty kostki o małych elementach, ale również płyty brukowe – większe, bardziej eleganckie i sprzyjające minimalistycznym aranżacjom. Przykładem takiego rozwiązania są płyty Novator® Largo lub Romalit®.
Płyty tarasowe
Układając nawierzchnię w ogrodzie, możesz skorzystać również z płyt tarasowych. Przypominają one nieco płyty brukowe, lecz oferują znacznie większy potencjał aranżacyjny. Ich wzornictwo może imitować materiały naturalne – na przykład drewno lub kamień.
Jako przykład niech posłuży Deska Ogrodowa bądź Drewno Ogrodowe Altus. To wyjątkowy sposób na to, jak połączyć walory estetyczne materiałów naturalnych z wytrzymałością i funkcjonalnością betonu.
Stopnie schodowe
Projektując nawierzchnie ogrodowe, możesz również stanąć przed wyzwaniem budowy schodów zewnętrznych. Do wyboru masz albo gotowe stopnie blokowe, albo płytki ceramiczne. Warto zdecydować się na to pierwsze rozwiązanie, gdyż jest znacznie łatwiejsze w montażu.
Betonowe stopnie schodowe również dostępne są w wielu wariantach stylistycznych, dzięki czemu możesz wybrać między innymi przypominające naturalny kamień trawertynowy bloki Kavero® lub też bardziej nowoczesne stopnie Romantica®.
Żwir i kamienie
Często zdarza się wykończyć ogród nawierzchniami żwirowymi lub drobnymi kamieniami. Przemawiają za tym niskie koszty oraz łatwość wykonania. Nie jest to jednak rozwiązanie długofalowe. Żwir trzeba często uzupełniać, gdyż wskutek trudnych warunków atmosferycznych może być na przykład wypłukiwany.
Obszary wypełnione żwirem powinny też być szczelnie ogrodzone, aby zapobiec mieszaniu się kamyczków z sąsiadującą ziemią i trawą. Pamiętaj także o tym, jak łatwo w takim miejscu zagnieździć się chwastom. Jednym słowem ten rodzaj nawierzchni wiąże się z dużą ilością pracy.
Czym kierować się przy wyborze nawierzchni ogrodowej?
Jednym z czynników decyzyjnych przy wyborze materiału powinno być planowane obciążenie danej powierzchni. Tereny przeznaczone do użytku pieszego i pod meble ogrodowe będą wymagały solidnego podłoża na przykład w postaci kostki brukowej. Nawierzchnie mające pełnić tylko funkcje estetyczne z powodzeniem mogą przyjąć postać żwirowej wysypki.
Inne kryterium wyboru powinien stanowić styl, w jakim utrzymane są pozostałe elementy przestrzeni wokół domu – podjazd czy elewacja. Pamiętaj o spójności i staraj się myśleć całościowo. Szeroki wybór płyt oraz kostek betonowych znajdziesz w naszym asortymencie.