Zróżnicowanie terenu zielonego w ogrodzie to dla jednych potencjał godny odkrycia, a dla pozostałych nie lada wyzwanie. Choć różnice terenu uformowane przez naturę są unikatowym walorem estetycznym przydomowego ogrodu, to różnica poziomów na działce wymaga stosowania odpowiednich kroków aranżacyjnych i budowlanych. Gra jest jednak warta świeczki, bo podjęte działania sprawią, że efekt będzie zachwycający! W jaki sposób wykorzystać więc nierówną, piętrzącą się powierzchnię?
Schody w ogrodzie receptą na różnice w terenie
Płaska działka jest łatwa w aranżacji i oznacza wyznaczanie możliwie najkrótszych szlaków komunikacyjnych, bez jakichkolwiek śmiałych koncepcji. W przeciwieństwie do terenu ze wzniesieniami! Warto jednak wszystkie powstałe w głowie pomysły podeprzeć odpowiednimi parametrami, które zapewnią komfort przemieszczania się. O jakich danych mowa?
Skarpy ogrodowe o stromych zboczach wymagają zabudowania w postaci stopni, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie na nie wejść. Warto rozważyć także zastosowanie kilku lub kilkunastu schodków, w przypadku kiedy cały dom osadzony jest na wzniesieniu, a dojście do drzwi wejściowych wymaga podejścia pod pochyłość.
Wygodne schody ogrodowe mają standardową wysokość 15 cm, szerokość minimum 90-100 cm, długość 35-40 cm. Na tej podstawie warto zaplanować potrzebną ilość stopni. Najłatwiej wdrożyć te parametry na podstawie solidnie rozrysowanego planu i dokładnej analizy, a jeszcze prościej jest zdecydować się na rozwiązania kompleksowe- stopnie schodowe które wykonywane są na wymiar takie jak stopnie blokowe Architect. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom przestrzeń nabiera charakteru i jest optymalnie zagospodarowana.
Usługa obróbki stopni może zawierać:
- dodatkowe przecinanie stopni
- obróbka policzka
- kapinos
W planowaniu stopni na wzniesieniach trzeba wziąć pod uwagę naturalne uwarunkowania związane z rytmem chodu człowieka. Jest on z reguły nieparzysty, co w praktyce oznacza stworzenie minimum trzech stopni. Jeśli ma ich być więcej, albo muszą mierzyć powyżej 15 cm, dobrze wykorzystać tzw. spocznik, czyli płaską, większą powierzchnię, oddzielającą poszczególne podejścia, np. z kostki brukowej, lub może też być taką powierzchnią płyta podestowa.
Jeszcze więcej urozmaicenia
Ogród o mocno zróżnicowanym poziomie terenu skrywa w sobie mnóstwo możliwości do wykorzystania. Należą do nich wgłębniki, które można zastosować w naturalnych zagłębieniach, elementy małej architektury jak murki, palisady czy gazony używane do zabudów górskich, które ograniczą problem osuwającej się ziemi, czy oświetlenie LED ułatwiające przemieszczanie się po zmroku. Wówczas krajobraz otaczający posesje nie będzie monotonny i nijaki – nabierze wyrazu, a przy tym wyniesie komfort korzystania na znacznie wyższy poziom!
Sztuka aranżacji
Schody ogrodowe muszą być nie tylko praktycznym elementem zewnętrznych ciągów komunikacyjnych, lecz także spójnikiem posesji. Ich wygląd, w tym kolor czy wykończenie, powinien być dopasowany do charakteru ogrodu. W towarzystwie klasycznej zabudowy, pełnej tradycyjnych konstrukcji, idealne okażą się masywne blokowe schody betonowe. Dzięki monolitej konstrukcji takie schody są dużo łatwiejsze w układaniu, Ich formę dodatkowo wyróżnią eleganckie szlifowania.
W konfrontacji z nowoczesną zabudową sprawdzą się schody wykonane z dużych kamiennych lub betonowych płyt, które scalą modernistyczny krajobraz dookoła. Takie wizualne dopasowania to łańcuch korzyści powiązanych; zapewniają harmonię, a ta z kolei spotęguje przyjemność z przebywania w ogrodzie.
Wybór odpowiedniego materiału, a także umiejętne wykorzystanie różnic poziomów na działce sprawi, że posesja zyska na jakości, a przemieszczanie się pomiędzy rabatami i poszczególnymi strefami będzie prawdziwą przyjemnością! To dlatego schody ogrodowe muszą być solidne, dopasowane do charakteru zieleńca i tarasu, a także odporne na wszystko, co niesie za sobą zmienna aura.