Schody zewnętrzne można wybudować na wiele różnych sposobów. W zależności od stylu, jaki chcesz przyjąć, oraz funkcji, którą schody mają pełnić, zdecydujesz się na nieco inne rozwiązanie. Odmiennego podejścia będą wymagały stopnie schodowe do ogrodu, odmiennego schody wejściowe do domu. Gama materiałów, jakie możesz zastosować, jest mocno zróżnicowana – od drewna, przez ceramikę, aż po gotowe bloki schodowe. Jak sprawdza się każdy z nich i który najlepiej wybrać?
Jakie powinny być schody przed domem?
Ze względu na trudne warunki, w jakich przypada funkcjonować schodom zewnętrznym, stopnie powinny odznaczać się całym szeregiem korzystnych właściwości. Z oczywistych względów muszą być wykonane z trwałych materiałów – odpornych zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wymagające czynniki atmosferyczne. Schodom zewnętrznym nie powinna zaszkodzić ani wilgoć, ani wysoki poziom nasłonecznienia.
Ważne, by dobrze znosiły duże różnice temperatur. Co istotne, zewnętrzne stopnie schodowe powinny cechować się antypoślizgową powierzchnią. Ma ona ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ich użytkowników. Warto pamiętać też o tym, by schody na zewnątrz były po prostu łatwe w czyszczeniu. Znacznie mniej pracy będziesz mieć z gładkimi płytkami niż z chłonącym wilgoć drewnem.
Idealny materiał na schody zewnętrzne – nie ma jednej odpowiedzi
Zewnętrzne stopnie schodowe pełnią rozmaite funkcje. Stopnie schodowe na taras można wykonać na przykład z drewna. Trzeba liczyć się przy tym ze wszystkimi jego ograniczeniami. Schody drewniane wymagają troskliwej pielęgnacji – zabiegów impregnacyjnych, odświeżania koloru, a co jakiś czas także wymiany. Drewno nie jest bowiem materiałem wytrzymałym, pozostaje podatne na wilgoć oraz mocne nasłonecznienie. Pęcznieje i butwieje albo wysycha i pęka. Dlatego nawet w przypadku stopni schodowych do ogrodu warto rozważyć inne materiały.
Drewna nie zastosujesz już na pewno w przypadku schodów wejściowych do domu. Powinny pełnić one funkcję reprezentacyjną i stylem pasować do elewacji budynku. Dopóki więc nie mówimy o drewnianym domku letniskowym, lepszym wyborem będą schody betonowe z ceramiczną okładziną bądź gotowe stopnie blokowe. Te nie będą co prawda pasowały do drewnianych tarasów, ale znacznie lepiej sprawdzą się na przykład przed drzwiami wejściowymi. Takie schody przetrwają całe dekady.
Zewnętrzne schody betonowe – zalety gotowych rozwiązań
Wylewane schody betonowe niewątpliwie cechują się wytrzymałością. Raz wybudowane, przetrwają lata niezależnie od warunków. Gorzej z ich wykończeniem. Takie rozwiązanie wymaga bowiem pokrycia stopni płytkami ceramicznymi. Wybór najczęściej pada na solidną terakotę lub gres. Są to materiały mrozoodporne, łatwo radzące sobie z wymagającymi warunkami zewnętrznymi. Nie można jednak pominąć faktu, że tak czy inaczej podatne są na pęknięcia. Wystarczy upadek ciężkiego narzędzia bądź odrobina luzu pod kafelkiem, by płytka nadawała się do wymiany.
Takich wad nie posiadają gotowe stopnie schodowe w postaci masywnych betonowych bloków. Są to elementy, które wystarczy ustawić na odpowiednio wyprofilowanym gruncie. Powinna się pod nimi znaleźć również warstwa mrozoodporna ze żwiru lub kruszywa, a także podsypka z półsuchego betonu. Trzeba pamiętać, aby kolejne stopnie nachodziły na siebie na przynajmniej 2 centymetry. Znaczenie ma również minimalne nachylenie stopni (wystarczy 1%), umożliwiające wodzie spływanie. Spoiny pomiędzy poszczególnymi blokami (ok. 3–5 mm) należy wypełnić elastyczną fugą.
Gotowe schody z betonu – do wyboru, do koloru
W asortymencie Bruk-Bet znajdziesz bogatą ofertę betonowych stopni zewnętrznych. Do ich produkcji wykorzystywane są tylko szlachetne kruszywa skalne. Niejednokrotnie bloki swoim wyglądem imitują drewno, dzięki czemu pasują również do rustykalnego stylu – na przykład przy drewnianym tarasie.
Na życzenie Klienta stopnie blokowe mogą zostać przycięte na indywidulny wymiar oraz wzbogacone o dodatkowe elementy, takie jak świetlna listwa LED, które diametralnie wpłyną na komfort użytkowania schodów zewnętrznych. Wybierz idealne bloki schodowe bądź stopnie okładzinowe spośród licznych wariantów kolorystycznych i zapewnij swojemu domowi atrakcyjną wizytówkę!