Najważniejsze w wykonywaniu podjazdu jest odpowiednie utwardzenie podłoża i dobór grubości elementów, którymi ten podjazd wyłożymy. Jeżeli podbudowa będzie solidnie wykonana, to unikniemy zapadania się podjazdu i tworzeniu nierówności. Kostka jest najczęściej stosowanym materiałem do wyłożenia podjazdu. Ale to nie jedyna możliwość…
Z czego podjazd przed domem?
Powszechnie stosowana jest kostka brukowa – dość tania i produkowana w wielu kolorach. Na podjazdach układa się także cegły klinkierowe, choć trzeba pamiętać, że te poleca się w miejscach, gdzie poruszają się samochody osobowe, a nie ciężarowe. Stosuje się też wylewki betonowe – pełne lub ażurowe, oraz żwir, który jest wersją najtańszą i najszybszą do wykonania.
Jeśli jednak szukamy pomysłu na nowoczesny podjazd, pasujący do prostej bryły domu, to zainteresujmy się wielkoformatowymi płytami betonowymi. Mają podobne właściwości jak kostka betonowa i tak samo się je układa.
Podjazd do domu - nawierzchnia z kostki brukowej
Kostka brukowa na podjazd ma tę zaletę, że stosunkowo łatwo ją położyć. Jest to proces, który można przeprowadzić nawet samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest zakup materiałów odpowiedniej jakości i właściwe wyliczenia na etapie projektowania powierzchni. Wytrzymałość podjazdu z kostki będzie zależała w głównej mierze od solidności wykonania podbudowy oraz od grubości kostki. Specjaliści zalecają sięgać po bruk o grubości 6 cm dla samochodów osobowych, czy też minimum 8 cm dla ciężarowych.
Kostka brukowa cechuje się również korzystnymi właściwościami użytkowymi. Jest odporna na ścieranie oraz eksploatację w wymagających warunkach zewnętrznych, a więc także mrozoodporna. Ważne jednak, aby pamiętać o odpowiednich zabiegach konserwacyjnych. Nawierzchnia z kostki brukowej może zostać uszkodzona na przykład przez korzenie chwastów pojawiających się pomiędzy elementami. Istotne jest również zapewnienie właściwego odpływu wody, aby uniemożliwić jej zamarzanie pod kostkami.
Podjazd do garażu - powierzchnia z płyt brukowych
Coraz częściej klasyczną kostkę zastępuje się wielkoformatowymi płytami brukowymi. Podczas gdy cechują się one podobnymi właściwościami użytkowymi, mają jeszcze więcej walorów estetycznych. Pozwalają na tworzenie intrygujących ułożeń rzędowych oraz romańskich. Świetnie wpisują się w nowoczesne projekty, wyróżniające się minimalistycznym podejściem i surową elegancją. Płyty brukowe na podjazd produkowane są w wielu różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych.
Ich powierzchnia bywa gładka lub z tłoczonymi wzorami kamieni, kostek itp. Najczęściej występują w kolorze szarym, ale są także barwione na inne kolory i poddawane specjalnym obróbkom powierzchni. Takim produktem są na przykład płyty brukowe Novator® Solo firmy BRUK-BET®. Do wyboru masz elementy od mniejszych 20 x 30 cm, po wielkowymiarowe płyty 100 x 100 cm. Ich grubość wynosi 8 cm. Łączenie różnych formatów pozwala układać ciekawe, dynamiczne wzory na podjeździe. Rozmaitość ich odcieni – w liczbie prawie trzydziestu – również ułatwia dostosowanie kolorystyki podjazdu do estetyki budynku.
Jakie inne materiały nadają się na podjazd do domu?
Podjazd do domu można oczywiście wykonać z innych tworzyw niż elementy brukowe. Często stosowanym materiałem jest po prostu zwykły żwir. To ekonomiczna metoda tworzenia nawierzchni tego rodzaju. Choć niski koszt to niewątpliwa zaleta, jazda samochodem po tak nierównej powierzchni nie jest komfortowa.
Dodatkowo żwir jest podatny na wypłukiwanie i wymaga regularnego uzupełniania. Podjazd z płyt brukowych stanowi wygodniejsze rozwiązanie, gdyż cechuje się znacznie dłuższą żywotnością. Podjazdy do domu mogą również powstawać z wykorzystaniem naturalnego kamienia. To jednak materiał dość kosztowny, a jego nierówna nawierzchnia utrudnia bezpieczne poruszanie się.
Estetyczna, wytrzymała i odporna nawierzchnia wokół domu
Ważne także, by materiał był dopasowany do architektury budynku oraz otoczenia. Z tego względu nasza firma opracowała wyjątkową i bogatą powierzchnię dekoracyjną składającą się ze szlachetnych grysów bazaltowych, granitowych oraz marmurowych, melanży kolorystycznych oraz nawierzchni z metalicznym połyskiem dostępną dla kostek m.in. Tercet, Prospect® i Prospect® Solo oraz płyt takich jak Novator® Piano, Novator® Largo i Novator® Solo. Można je wykorzystać podczas budowania podjazdu, a także tarasu czy ścieżek wokół domu. Poza optymalnymi parametrami technicznymi oraz wizualnymi, ważne będą również cechy użytkowe. Wjazd do garażu, parking, a nawet taras to powierzchnie,na których wiele się dzieje. W takim przypadku plamy są codzienną zmorą inwestora, a walka z nimi z reguły okazuje się pracochłonna i kapitałochłonna.
By skutecznie ograniczyć konieczność mozolnego czyszczenia oraz wykorzystywania specjalistycznych preparatów, a przy tym zachować estetykę posesji, warto wybrać wysokiej jakości rozwiązania zabezpieczone dodatkowo warstwą ochronną Perlon® Lamino®. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie przenikaniu zanieczyszczeń, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną odporność na zabrudzenia. Dzięki niej utwardzone nawierzchnie wykazują właściwość perlenia wody, skutecznie chronią przed trwałymi plamami, a nawet – pod wpływem opadów – posiadają zdolność samooczyszczania z pyłów oraz kurzu. W praktyce Perlon® Lamino® oznacza koniec z wnikaniem płynnych, lepkich i tłustych substancji w strukturę betonu, czy chociażby łatwą eliminację plam z gum do żucia oraz zabezpieczenie przed wykwitami wapiennymi. Do usuwania zabrudzeń ze smarów, kredy, oleju czy produktów spożywczych wystarczą woda, łagodne środki albo myjka wysokociśnieniowa.
Jaki powinien być podjazd do domu?
Jeśli zastanawiasz się, co powinno cechować funkcjonalny wjazd do garażu, zapoznaj się z podstawowymi zasadami, których należy przestrzegać:
– Powinien on mieć minimum 2,5-3 metry szerokości, by wygodnie poruszać się samochodem.
– Konieczne jest odpowiednie odwodnienie. Nawierzchnia podjazdu powinna być ułożona ze spadkiem 2-3% wzdłuż i 1,5-2% w poprzek drogi.
– Do brukowania ciągów pieszych wystarcza kostka czy płyty o grubości 4 cm. Ale w przypadku podjazdu dla samochodów osobowych, musi to być minimum 6 cm w przypadku kostki brukowej.
– Jeżeli planujemy podjazd, po którym będą jeździć ciężkie samochody, jak ciężarówki czy pojazd do obsługi szamba, trzeba położyć bruk o grubości co najmniej 8 cm.
– W przypadku płyt brukowych o zróżnicowanych formatach, grubość 8 cm wystarczy dla pojazdów osobowych. Dla cięższych pojazdów potrzeba płyt co najmniej 12- lub 16-centymetrowych, które są dostępne w serii Novator City®.
Tworzenie utwardzonych nawierzchni na podjazd wokół domu musi obejmować zarówno kryteria estetyki, jak i praktyczności. Materiał, który wybierzemy, powinien więc być nie tylko dopasowany do charakteru budynku, ale również odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a także czynniki mechaniczne oraz biologiczne. Da się jednak pogodzić kwestie designu i funkcjonalności, sięgając po innowacyjne systemy firmy Bruk-Bet mamy gwarancję podjazdów, chodników i ścieżek na lata. Zapoznaj się z ofertą Bruk-Bet. W naszym asortymencie znajdziesz wysokiej jakości kostkę oraz płyty brukowe.