Minimalna wielkość tarasu powinna wynosić około 10 m2. Taka powierzchnia może i nie zamieni się w letnią jadalnię, ale pozwoli na błogi odpoczynek w otoczeniu przyrody. Większe metraże, liczące od 12 do 18 m2, określane są jako optymalne; pomieszczą meble i dekoracje budujące klimat sprzyjający odprężeniu. Co, gdy do dyspozycji masz jeszcze więcej przestrzeni: 20 czy 30 m2? Możesz wtedy puścić wodze fantazji i zaaranżować wielofunkcyjną strefę zabawy i relaksu. Co musi się w niej znaleźć?
Co na taras? Betonowe płyty!
Duży taras 30 m2 wcale nie oznacza większych problemów. Wręcz przeciwnie! Taka powierzchnia sprzyja aranżacyjnej swobodzie i pozwala na znacznie więcej niż w przypadku standardowych wymiarów sięgających 12 czy 16 m2. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to materiał, który będzie służył do utwardzenia nawierzchni – i choć możliwości jest wiele, to nie każda z nich zda trudny egzamin z warunków zewnętrznych. Pośród nich najlepszy okazuje się beton, a właściwie betonowe płyty tarasowe, które dostępne są w wielu formatach – od mniejszych, po modne wielkoformatowe kafle, które podkreślą nowoczesną zabudowę. To rozwiązania, które większości kojarzą się z surową oraz chropowatą fakturą, jednak w dobie postępu technologicznego klasyczny cement przybiera różne oblicza; nie tylko to szare i wizualnie chłodne.
Może zachwycać fakturą drewna, stanowiąc konkurencję dla prawdziwych desek, czy oddawać piękno naturalnych kruszyw łamanych lub otoczaków, jak w propozycjach Bruk-Bet Maestro. To, że płyty betonowe są rozwiązaniem dobrym na taras, wiąże się z ich korzystnymi właściwościami użytkowymi. Większość produktów betonowych charakteryzuje się optymalną antypoślizgowością, a także wysoką odpornością; szczególnie na promienie UV, wilgoć czy mróz, co wynika z ich niskiej nasiąkliwości. Są odpowiednio twarde i trwałe, a przez to ich powierzchni nie będą straszne wzmożona eksploatacja czy przesuwanie krzeseł i stołu. Jeśli materiał będzie solidnie położony, w niezmienionym stanie przetrwa wiele zim i gorących dni wakacji, ani nie tracąc swojego koloru, ani nie generując problemów z utrzymaniem czystości.
Jak połączyć taras z ogrodem? Wykonaj schody!
Taras jest z reguły przedłużeniem salonu, ale jego granice nie wyznaczają końca strefy wypoczynku. To dlatego urządzając przestrzeń tego typu, warto pomyśleć o wykonaniu schodów, które będą łączyć te obszary. Kluczowe w tym przypadku są analiza wysokości usytuowania tarasu oraz konieczna liczba stopni prowadzących do niego. W tych obliczeniach warto posiłkować się standardowymi wymiarami stopni schodowych, których wysokość waha się od 10 do 15 cm, a głębokość wynosi od 30 do 50 cm. Takie parametry zagwarantują komfort wchodzenia i wychodzenia.
Z czego wykonać schody tarasowe? Podobnie jak w przypadku nawierzchni tarasu wybór jest ogromny! Jeśli jednak obszar strefy wypoczynku wyznaczają płyty betonowe, ich najlepszym uzupełnieniem będą gotowe stopnie schodowe również wykonane z betonu. To praktyczne elementy, z których w łatwy sposób można zbudować schody, bez potrzeby wcześniejszego wykonywania konstrukcji żelbetonowej. Produkty wykazują te same właściwości co płyty; są odporne na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, nie sprawiają problemu z utrzymaniem czystości, a także dostępne są w wielu ciekawych opcjach wykończenia, przez co można je perfekcyjnie wtopić w charakter przestrzeni.
Schody są jedynie jednym z łączników pomiędzy ogrodem a przestrzenią tarasu. Gwarancją harmonii pomiędzy tymi strefami będzie też roślinność – zarówno ta posadzona wzdłuż chodników, jak i ulokowana w donicach; krzewy i kwiaty w nich umieszczone zdynamizują przestrzeń i ocieplą ją wizualnie. By zachować porządek, najlepiej sprawdzą się specjalne gazony oraz betonowe rabaty np. wykonane z palisad, które dzięki surowej strukturze nawiążą do pozostałej części obszaru odpoczynku. Cementowe rozwiązania o minimalistycznej budowie nie dość, że okażą się strażnikami trwałości (będą odporne na uderzenia czy oddziaływanie zmiennej aury), to też umiejętnie wtopią się w nowoczesne tło. Można w nich posadzić miniaturowe drzewka owocowe, dalie, lawendę czy bukszpany.
Jakie meble na taras przed domem?
Taras 30 m2 daje spore pole do manewru, jeśli chodzi o wyposażenie. Z uwagi na ilość możliwości, warto do procesu aranżacji podejść z rozwagą, rozpoczynając od projektu i wyznaczenia stref – np. grillowania, odpoczynku i przygotowywania posiłków. Dzięki temu łatwiej będzie o zachowanie porządku! Równie ważna jak organizacja przestrzeni będzie selekcja materiałów, z których wykonane będą rozwiązania służące do relaksu czy przyrządzania smacznych dań. Jeśli taras nie jest zadaszony, wszelkiego rodzaju ławeczki, stoły czy krzesła powinny być wykonane z materiału odpornego na deszcz i wilgoć. W takich warunkach sprawdzi się więc technorattan, nierdzewne aluminium czy fabrycznie zaimpregnowane drewno tekowe lub eukaliptusowe.
Duży taras 30 m2 to marzenie wielu inwestorów! Taki obszar pozwala na realizację najbardziej śmiałych wizji aranżacyjnych. W tej mnogości możliwości warto pamiętać jednak o tym, że prócz estetyki ważna jest praktyczność. Z połączenia tych cech uda się zbudować przestrzeń funkcjonalną oraz stylową.