Układanie tarasu na wspornikach – jak zrobić to w 5 krokach?
Taras wentylowany to nowoczesne rozwiązanie, które uważa się za najprostszą i najszybszą metodę układania płyt tarasowych. Nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością – zarówno wśród osób prywatnych, jak i deweloperów. Dowiedz się, na czym polega układanie tarasu na wspornikach oraz jakie są jego największe zalety. Oto 5 kroków, które powinieneś wykonać, aby cieszyć się solidną i estetyczną nawierzchnią na tarasie.
5 KROKÓW
1. Zadbaj o odpowiedni spadek płyt tarasowych
Układając płyty tarasowe na wspornikach, musisz pamiętać o tym, że przy ich montażu nie używa się fugi do wypełnienia spoin. Jaki jest tego rezultat? Woda opadowa spływa na podkład betonowy, na którym ustawione są wsporniki. Musisz więc zadbać o to, by miał on odpowiedni spadek, pozwalający na odprowadzenie deszczówki poza taras.
2. Układaj płyty tarasowe na równej wysokości
Plastikowe podpory pod betonowe płyty tarasowe mogą być stałe bądź regulowane. Te pierwsze są stosunkowo niskie – mogą mieć od 8 do 35 milimetrów. Te drugie składają się z podstawy, głowicy i stopy, które są ze sobą połączone. Ich wysokość możesz wygodnie regulować, dokręcając je lub odkręcając. Jeśli to nie wystarczy, żeby dokładnie dopasować płyty, możesz skorzystać z dodatkowych wkładek dystansowych lub gumowych nakładek korygujących grubość płyt tarasowych.
3. Ułóż płyty tarasowe na wspornikach (dystansach)
Układając betonowe płyty tarasowe, musisz zwrócić uwagę na dystanse rozdzielające płyty, między które wsuwa się narożnik kafla. Cztery takie dystanse są niezbędne w środkowej partii tarasu, gdzie na jednej podstawie oparte zostaną cztery płyty. W częściach brzegowych jeden wspornik posłuży ułożeniu tylko dwóch elementów, w związku z czym dwa dystanse trzeba wyłamać. W narożnikach oraz przy skośnych krawędziach usunięcia wymagają natomiast wszystkie, a całe wsporniki zostają wsunięte pod płyty.
4. Nie zapomnij o schodach
Taras to nie tylko płaska powierzchnia, ale również prowadzące na nią schody. Do obrzegowania takiego tarasu lub wykonania wejścia najlepiej zastosować betonowe bloki schodowe. Montujemy je na pasmach o szerokości ok. 10 cm zaprawy klejowej elastycznej do podłoża betonowego tarasu.
5. Jakie są zalety tarasu wentylowanego?
Mocowanie płyt tarasowych na specjalnych wspornikach cechuje się całym szeregiem zalet. Można wśród nich wymienić łatwość montażu, a także oszczędność. Nie musisz bowiem stosować żadnej fugi. Co więcej, pod betonowymi płytami przeciągnąć możesz różnego rodzaju instalacje – choćby elektryczne. Taka możliwość znacznie ułatwi na przykład doprowadzenie na ogród oświetlenia. Przy montażu tarasu wentylowanego bardzo istotnym czynnikiem jest również jakość samych płyt tarasowych. To wytrzymałe elementy, odporne na intensywną eksploatację w wymagających warunkach zewnętrznych. W asortymencie Bruk-Bet® znaleźć można płyty zaprojektowane według nowoczesnego wzornictwa, a także stylizowane na materiały naturalne, takie jak różne rodzaje kamienia czy drewna.