Wiele osób zastanawia się, z czego zrobić taras. Wybór materiałów jest bardzo duży. Dzięki temu możemy dostosować taras do naszych potrzeb i do wybranej konstrukcji. Podpowiadamy, jakie są możliwości. Coraz częściej na posesjach Polaków można zobaczyć taras, co jeszcze kilkanaście lat temu nie było wcale częste. Taras przy domu to jednak duży komfort. Któż z nas nie lubi wypić kawy w czasie słonecznego poranka w zaciszu właśnie własnego tarasu? To doskonałe miejsce również na popołudniowy relaks lub wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Tarasy ogrodowe przy domu będą jednak wtedy komfortowe i funkcjonalne, gdy zostaną odpowiednio wybudowane. Zanim w ogóle rozpoczniemy montaż tarasu, należy wybrać odpowiedni materiał, który zostanie użyty do jego budowy.
Co na taras?
Aby płytki na taras były funkcjonalne i służyły przez długie lata, musimy zastanowić się przed wyborem, nad ich właściwościami technicznymi, wymiarami i materiałem.
Powinniśmy brać pod uwagę właściwości fizyczno-techniczne takie jak mrozoodporność, nasiąkliwość, antypoślizgowość, twardość i ścieralność.
Jeśli chodzi o materiał, pierwsze do głowy przychodzą drewniane deski które pod względem estetycznym mogą być dobrym rozwiązaniem, ale niestety niepraktycznym. Drewno jest narażone na wilgoć, co często powoduje jego uszkodzeniem. Deski często pęcznieją i butwieją.
Na tarasie najlepiej sprawdzą się betonowe płyty tarasowe. Takie płyty są odporne na mróz, deszcz, promienie słoneczne i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.
Dzięki wyjątkowemu wyglądowi oraz bogatej kolorystyce można je dopasować do terenu wokół domu – dobrze współgrają z aranżacjami w stylu rustykalnym, jaki o charakterze minimalistycznym.
Innym materiałem używanym na tarasach to kostka brukowa. Jeśli w ogrodzie czy na podjeździe do garażów jest ułożona kostka brukowa to ta sama kostka na tarasie może być dopełnieniem całości. Warto zaznaczyć kostka brukowa jest bardzo wytrzymała i można stworzyć z niej efektowny wzór.
Jeśli nadal zastanawiamy się, co możemy jeszcze użyć na taras zewnętrzny, to są jeszcze inne materiały. Na przykład płytki ceramiczne mrozoodporne, gres (koniecznie o fakturze chropowatej na taras) lub klinkier który jest również trwały i odporny na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Cena tych materiałów jest jednak najczęściej większa niż płyt z betonu.
Jak zabudować płyty tarasowe?
Warto zaznaczyć, że płyty tarasowe można układać na kilka sposobów:
– płyty tarasowe bezpośrednio na gruncie
– płyty tarasowe na wspornikach tarasowych
– płyty tarasowe na wylewce betonowej
w tym:
a) płyty tarasowe układane na grysie
b) płyty tarasowe montowane na kleju
Przygotowanie podłoża
Jeżeli wylewka betonowa nie ma odpowiedniego spadku, konieczne są działania pomagające w odpływie wody deszczowej, np.: zastosowanie jastrychu z minimalnym spadkiem 2%.
Układanie płyt
Należy pamiętać, aby powierzchnia układanych płyt miała taki sam spadek jak podłoże, tzn. 2-3%. Prace brukarskie powinno się tak zaplanować, aby unikać chodzenia po układanej nawierzchni.
Do wyrównania układanych płyt używamy gumowego młotka (młotek z białą gumą – nie pozostawia zabrudzeń) delikatnie stukając – czynność tę należy zaczynać od środka płyty.
Do cięcia płyt należy używać szlifierki kątowej. Docięte elementy należy niezwłocznie przemyć wodą, ponieważ zaschnięty pył może być trudny do usunięcia. Ułożona nawierzchnia może zostać oddana do użytku po upływie 48 godzin.
Fugowanie
Nawierzchnie układane na wylewce betonowej przy użyciu kleju mrozo- i wodoodpornego wymagają fugowania fugami cementowymi wodoszczelnymi, które zapobiegają dostawaniu się wody pod płytki i klej.
Do uzyskania równej szerokości spoin na całej powierzchni tarasu należy stosować krzyżyki plastikowe. Minimalna szerokość fugi powinna wynosić 5 mm. Przed fugowaniem należy zabezpieczyć krawędzie płyt za pomocą taśmy malarskiej.
A może… taras na piętrze?
Budowa tarasu wcale nie musi się odbywać na poziomie gruntu. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie tarasu na piętrze domu. Może to być przedłużenie sypialni, salonu lub gabinetu. Taki taras jest z jednej strony bardzo atrakcyjnym elementem architektonicznym, a z drugiej – to idealne miejsce na krótki odpoczynek od pracy lub domowych prac.
Budowanie tarasu powinno być przemyślanym przedsięwzięciem. Ważny jest nie tylko dobranie odpowiedniego projektu tarasu, ale również najlepszego materiału do jego wykonania.